Informujemy, że Państwa dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Górnośląskiej 20/6, kod pocztowy 00-484 (administrator danych) w celu informowania o realizacji działań statutowych, w tym do informowania o organizowanych akcjach społecznych. Podanie danych jest dobrowolne. Informujemy, że przysługuje Państwu prawo dostępu do treści swoich danych i możliwości ich poprawiania.
Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

„Polska może być dumna z Ordo Iuris” – relacja z wręczenia nagrody „Obrońców rodziny”

Data publikacji: 26.04.2018

20 kwietnia mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, odebrał w Oslo, w imieniu Instytutu, norweską nagrodę „Obrońcy Rodziny”, przyznawaną przez Chrześcijańską Koalicję Norwegii (KNN). Jest to wyraz uznania dla skutecznych działań na rzecz ochrony życia i praw rodziny w Polsce i na forum międzynarodowym. Nagrodę otrzymała także lekarz Katarzyna Jachimowicz, za walkę o prawo lekarzy do sprzeciwu sumienia.

Ordo Iuris skuteczne w walce o prawa rodziny

Instytut Ordo Iuris został doceniony zwłaszcza za obronę rodziny i małżeństwa, co podkreślono w uzasadnieniu werdyktu zespołu przyznającego nagrodę:

„Przyznajemy Nagrodę Obrońców Rodziny 2018 r. dla Ordo Iuris i prezesa Jerzego Kwaśniewskiego ze względu na niezwykłe starania, wiedzę i umiejętności w walce o prawa polskich i norweskich rodzin, ze względu na walkę o status małżeństwa i rodziny w europejskim systemie praw człowieka oraz za ich odwagę i obronę nienarodzonych dzieci.”

Norwegowie docenili także działania Ordo Iuris na rzecz norweskich rodzin. Nagrodę wręczył bowiem Einar C. Salvesen – znany norweski psycholog, od lat działający na rzecz reformy Urzędu ds. Dzieci Barnevernet:

„Szczególnie, za walkę o Norweżkę Silje Garmo i jej dziecko, za profesjonalizm we wpływaniu na polskie prawo celem poprawienia sytuacji rodzin, za działania zmierzające do zmiany polskiego prawa i ochrony nienarodzonych dzieci, bezpłatną pomoc prawną oraz aktywność Ordo Iuris na rzecz kształtowania międzynarodowego prawa zgodnie z „duchem” maksymy legendarnego amerykańskiego prawnika „zwykłych ludzi” – Loisa Brandeisa: Jeśli pragniemy poszanowania prawa, uczyńmy prawo godnym szacunku.” 

Polska może czuć się dumna

Ordo Iuris reprezentuje Polaków w sposób, który wzbudza szacunek i sprawia, że ​​Polska może czuć się dumna” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez KNN.  Nie bez przyczyny oczy wielu organizacji chrześcijańskich na Zachodzie są zwrócone dzisiaj na Polską, kraj chrześcijański, który jest przykładem walki o poszanowanie wartości i godności każdego życia, co KNN spuentował cytatem z Ronalda Regana:

„Polska nie jest ani Wschodem, ani Zachodem. Polska znajduje się w centrum europejskiej cywilizacji, w którą włożyła ogromny wkład i robi to nadal we wspaniałym stylu, nie godząc się na ucisk".

W obronie chrześcijańskich korzeni Europy

„Dziękuję w imieniu własnym, w imieniu wszystkich prawników Ordo Iuris, ekspertów i wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wspierają naszą pracę. – Podkreślił Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, odbierając nagrodę. - Chciałbym również wyrazić wdzięczność Silije Garmo, jej małej córeczce Eirze i wielu innym rodzinom (norweskim i polskim), które zaufały Ordo Iuris i powierzyły swój los w ręce naszego zespołu. Nie spoczniemy, póki nie zapewnimy lepszej i uczciwszej ochrony życia rodzinnego, a rodziny nie zostaną zabezpieczone przed bezpodstawnymi interwencjami służb.”

Mecenas Kwaśniewski odwołał się również do chrześcijańskich korzeni międzynarodowego systemu praw człowieka, wskazując na wspólnotę uniwersalnych wartości, w której obronie staje Ordo Iuris. Przywołał przy tym podstawowe akty prawa międzynarodowego, takie jak Europejska Konwencja Praw Człowieka, czy Konwencja o prawach dziecka.

Norwescy gospodarze otrzymali w prezencie ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, podkreślając szczególny szacunek i cześć, którymi była i jest otoczona Święta Rodzina i Najświętsza Maryja Panna w naszym kraju, a które zawsze przekładały się na poszanowanie rodziny.

„Wszyscy znamy historię wyjątkowej rodziny w niezwykłej sytuacji. Niezamierzona ciąża, niebezpieczna podróż ciężarnej matki do krewnych, 100 mil od Nazaretu do Ain-Karim, pieszo, później nieodpowiedzialna pielgrzymka do Jerozolimy, gdzie 12-letni chłopiec zagubił się na trzy dni. Ze współczesnej perspektywy służb ochrony dzieci była to głęboko dysfunkcyjna rodzina, która powinna stać się przedmiotem najwyższej troski urzędników Heroda Wielkiego albo Heroda Antypasa. Kto wie – może odkryliby, że więzi rodzinne nie są w tym przypadku priorytetem, a najkorzystniejsze środowisko dla dziecka może być zapewnione w rodzinie zastępczej (…) Jednak przez dwa tysiące lat to właśnie ta Święta Rodzina ukształtowała naszą chrześcijańską i europejską kulturę i stała się podstawą sformułowania międzynarodowych, uniwersalnych gwarancji ochrony życia rodzinnego – podkreślił mec. Jerzy Kwaśniewski.

Wolność Sumienia

25.05.2018

Czas wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sprzeciwu sumienia

Instytut Ordo Iuris przygotował nowy projekt ustawy. Ma on zapewnić przestrzeganie prawa do sprzeciwu sumienia poprzez zmianę ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw. Kompleksowo wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r. i gwarantuje, szczególnie w zawodach medycznych, prawo do sprzeciwu sumienia, które jest podstawowym prawem człowieka. Nowy projekt ustawy został zaprezentowany dzisiaj na wspólnej konferencji prasowej Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny. Projekt ustawy został także dołączony do przygotowanej przez Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris petycji skierowanej do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Czytaj Więcej

Wygrana Ordo Iuris - 22-letni Mateusz z Przemyśla został opiekunem zastępczym dla rodzeństwa

Sąd ustanowił 22-letniego Mateusza z Przemyśla opiekunem zastępczym dla czwórki jego rodzeństwa. W sprawę byli zaangażowani prawnicy Ordo Iuris. Historia  Mateusza, który obiecał śmiertelnie chorej mamie, że zajmie się dziećmi, odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Dziś sprawa, dzięki pomocy prawników Ordo Iuris, znalazła swój pomyślny finał w Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

Czytaj Więcej
Ochrona życia

22.05.2018

Kolejna wygrana Ordo Iuris w sprawie banerów antyaborcyjnych

W Sądzie Rejonowym w Garwolinie zapadł dziś wyrok uniewinniający w sprawie działacza Fundacji Życie i Rodzina obwinionego o wystawienie na widok publiczny baneru antyaborcyjnego, pokazującego dziecko zabite w wyniku aborcji.

Baner, wywieszony na ogrodzeniu należącym do garwolińskiej parafii, zgłosił jeden z mieszkańców miasta, któremu nie podobała się upubliczniona na nim treść. Sprawa została skierowana na rozprawę do Sądu Rejonowego w Garwolinie.

Czytaj Więcej

Samowola budowlana i edukacja domowa przyczyną próby odebrania dzieci rodzinie z Tucznej

Przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej odbyła się kolejna rozprawa w sprawie Julii i Pawła Pawlaków. Prośba o wsparcie materialne do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucznej poskutkowała wszczęciem postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad czwórką dzieci. Przyczyną miałby być brak uzyskania dokumentacji wymaganej w procesie budowlanym.

Czytaj Więcej