Informujemy, że Państwa dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Górnośląskiej 20/6, kod pocztowy 00-484 (administrator danych) w celu informowania o realizacji działań statutowych, w tym do informowania o organizowanych akcjach społecznych. Podanie danych jest dobrowolne. Informujemy, że przysługuje Państwu prawo dostępu do treści swoich danych i możliwości ich poprawiania.
Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Odbyła się kolejna rozprawa przeciwko Maciejowi Maleńczukowi, oskarżonemu o pobicie działacza pro-life

Data publikacji: 09.05.2018

Fotolia.com

9 maja w sądzie rejonowym Kraków-Śródmieście odbyła się kolejna rozprawa o naruszenie nietykalności cielesnej działacza Fundacji Pro - Prawo do życia przeciwko Maciejowi Maleńczukowi. Sąd przesłuchał świadków i wyznaczył datę następnego, najprawdopodobniej ostatniego posiedzenia.

Na początku 2017 r. Instytut Ordo Iuris, w imieniu pokrzywdzonego, skierował do sądu prywatny akt oskarżenia. Dotyczył on zajścia, które miało miejsce podczas zgromadzenia antyaborcyjnego z dnia 17 grudnia 2016 r, zorganizowanego przez Fundację Pro - Prawo do życia. Jak wynika z relacji pokrzywdzonego oraz innych uczestników zgromadzenia, oskarżony Maciej Maleńczuk zaatakował i uderzył w twarz działacza fundacji. Sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia (pomimo zawiadomienia policji), a do czynu przyznał się na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook - zachęcał także do kolejnych aktów agresji.

- Już na tym etapie postępowania dowodowego istnieje duże prawdopodobieństwo, że oskarżony uderzył działacza Fundacji Pro – Prawo do życia. Prawnicy Ordo Iuris podtrzymują treść zarzutów przeciwko oskarżonemu Maciejowi Maleńczukowi. Oczekujemy na merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy przez sąd, które nastąpi już niebawem. – Podsumował mec. Maciej Kryczka z Ordo Iuris.

Sąd wyznaczył termin kolejnej rozprawy na 17 lipca 2018 r., kiedy to najprawdopodobniej zapadnie wyrok. 

Sprawę prowadzą mec. Jerzy Kwaśniewski i mec. Maciej Kryczka z Programu Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Wygrana Ordo Iuris - 22-letni Mateusz z Przemyśla został opiekunem zastępczym dla rodzeństwa

Sąd ustanowił 22-letniego Mateusza z Przemyśla opiekunem zastępczym dla czwórki jego rodzeństwa. W sprawę byli zaangażowani prawnicy Ordo Iuris. Historia  Mateusza, który obiecał śmiertelnie chorej mamie, że zajmie się dziećmi, odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Dziś sprawa, dzięki pomocy prawników Ordo Iuris, znalazła swój pomyślny finał w Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

Czytaj Więcej
Ochrona życia

22.05.2018

Kolejna wygrana Ordo Iuris w sprawie banerów antyaborcyjnych

W Sądzie Rejonowym w Garwolinie zapadł dziś wyrok uniewinniający w sprawie działacza Fundacji Życie i Rodzina obwinionego o wystawienie na widok publiczny baneru antyaborcyjnego, pokazującego dziecko zabite w wyniku aborcji.

Baner, wywieszony na ogrodzeniu należącym do garwolińskiej parafii, zgłosił jeden z mieszkańców miasta, któremu nie podobała się upubliczniona na nim treść. Sprawa została skierowana na rozprawę do Sądu Rejonowego w Garwolinie.

Czytaj Więcej

Samowola budowlana i edukacja domowa przyczyną próby odebrania dzieci rodzinie z Tucznej

Przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej odbyła się kolejna rozprawa w sprawie Julii i Pawła Pawlaków. Prośba o wsparcie materialne do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucznej poskutkowała wszczęciem postępowania o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad czwórką dzieci. Przyczyną miałby być brak uzyskania dokumentacji wymaganej w procesie budowlanym.

Czytaj Więcej
Ochrona życia

17.05.2018

Oskarżona w sprawie o zniesławienie prof. Bogdana Chazana unika stawienia się przed sądem

17 maja br. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy – Mokotowa odbyła się kolejna rozprawa przeciwko Annie G., oskarżonej o zniesławienie prof. Bogdana Chazana poprzez zamieszczenie poniżających go wpisów na portalu Facebook.com. Oskarżona po raz kolejny nie stawiła się na rozprawie.

Czytaj Więcej