główne PUNKTY

1

69. sesja Komisji ds. Statusu Kobiet ONZ (CSW) odbywa się w Nowym Jorku od 10 do 21 marca, a jej tegorocznym tematem jest podsumowanie 30 lat od przyjęcia Deklaracji Pekińskiej.

2

Deklaracja Pekińska z 1995 r. w punkcie 106k stanowi, że w żadnym przypadku aborcja nie powinna być traktowana jako metoda planowania rodziny.

3

Eksperci Instytutu Ordo Iuris uczestniczą w obradach w dniach 10–14 marca, współtworząc koalicję organizacji pro-life i biorąc udział w spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących.

4

Wynik negocjacji na CSW69 wpisze się na stałe do porządku prawa międzynarodowego i będzie miał długofalowe konsekwencje dla prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka, w tym praw kobiet i dzieci nienarodzonych.


W Nowym Jorku rozpoczęła się 69. sesja Komisji ds. Statusu Kobiet (CSW), jednego z kluczowych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmujących się kwestią praw kobiet. Tegoroczne obrady koncentrują się na podsumowaniu 30 lat od przyjęcia Pekińskiej Platformy Działania – dokumentu, który wskazuje, że aborcja w żadnym przypadku nie powinna być metodą planowania rodziny. Co więcej, dokument ten wzywa „wszystkie rządy i odpowiednie organizacje międzyrządowe i pozarządowe do wzmocnienia ich zaangażowania na rzecz zdrowia kobiet, zajęcia się wpływem niebezpiecznej aborcji na zdrowie jako głównym problemem zdrowia publicznego oraz do ograniczania uciekania się do aborcji poprzez rozszerzone i ulepszone usługi planowania rodziny”.

Tegoroczna, 69. sesja Komisji ds. Statusu Kobiet (CSW69) odbędzie się w dniach 10–21 marca 2025 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. Sesja ta ma szczególne znaczenie, ponieważ przypada na 30. rocznicę IV Światowej Konferencji w sprawie Kobiet, która odbyła się w Pekinie w 1995 roku i zakończyła się przyjęciem tzw. Pekińskiej Platformy Działania.

Komisja ds. Statusu Kobiet (CSW) jest jednym z najważniejszych organów działających w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych w obszarze równości płci i praw kobiet. Została powołana w 1946 roku przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ (ECOSOC) w celu monitorowania sytuacji kobiet na całym świecie oraz opracowywania globalnych standardów i rekomendacji politycznych w tym zakresie.

Podczas CSW69 państwa członkowskie ONZ będą negocjować konkluzje końcowe, które wyznaczą kierunki międzynarodowej polityki w zakresie praw kobiet na kolejne lata. Proces ten często budzi kontrowersje, gdyż niektóre delegacje dążą do rozszerzenia interpretacji praw człowieka o kwestie związane z tzw. prawami reprodukcyjnymi i seksualnymi, z których chciałyby wywodzić nigdzie nie zapisane prawo do aborcji.

Eksperci Instytutu, uczestnicząc w wydarzeniach towarzyszących i spotkaniach bilateralnych, monitorują przebieg negocjacji oraz przedstawiają argumenty na rzecz ochrony prawa do życia i suwerenności państw w zakresie kształtowania polityki rodzinnej i społecznej. Planowane spotkania obejmują konsultacje z delegacjami krajów sprzeciwiających się promowaniu aborcji jako prawa człowieka oraz udział w panelach tematycznych poświęconych ochronie praw rodziny.

W kontekście rosnącej presji na państwa członkowskie ONZ w zakresie przyjmowania ideologicznych zapisów, kluczowe znaczenie ma budowanie koalicji opowiadających się za poszanowaniem prawa międzynarodowego w jego pierwotnym kształcie – bez narzucania kontrowersyjnych interpretacji międzynarodowych dokumentów.

„Doświadczenia związane z corocznymi sesjami CSW pokazują jak ważna jest obecność organizacji pro-life na tej konferencji i ukazanie, jak wielu jest zwolenników ochrony prawa do życia nienarodzonych, przy jednoczesnej ochronie zdrowia wszystkich kobiet. W nadchodzących dniach rozstrzygnie się, czy Komisja i w tym roku zdecyduje się na przyjęcie dokumentu skupiającego się na „prawach reprodukcyjnych” rozumianych jako pociągających za sobą „prawo do aborcji” zamiast prawdziwych praw kobiet i dzieci nienarodzonych” – skomentowała z Nowego Jorku Julia Książek z Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

Źródło zdjęcia okładkowego: Adobe Stock

Wesprzyj nas

Czytaj więcej

Oświadczenie Koalicji Wolności na rzecz Wolnych i Uczciwych Wyborów na Węgrzech
30 marca 2026

Oświadczenie Koalicji Wolności na rzecz Wolnych i Uczciwych Wyborów na Węgrzech

Działania monitorujące Koalicji Wolności będą koncentrować się na zgodnym z…

Aborcja na życzenie w Anglii i Walii do 9 miesiąca? Izba Lordów jest za
30 marca 2026

Aborcja na życzenie w Anglii i Walii do 9 miesiąca? Izba Lordów jest za

Propozycja uchyla przepisy prawa karnego dotyczące aborcji, pozwalając kobietom na…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
27 marca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Instytut Ordo Iuris przekazał szefom rządów państw Europejskich list w…

O duchowej odnowie narodu i roli Jana Pawła II – prof. Jan Żaryn w Klubie Stańczyka
27 marca 2026

O duchowej odnowie narodu i roli Jana Pawła II – prof. Jan Żaryn w Klubie Stańczyka

W warszawskim Klubie Stańczyka zainaugurowano cykl spotkań „Dekalog w prawie…

Amnestia dla setek tysięcy imigrantów? List Ordo Iuris do szefów rządów państw UE
27 marca 2026

Amnestia dla setek tysięcy imigrantów? List Ordo Iuris do szefów rządów państw UE

Hiszpańska amnestia dla setek tysięcy migrantów może wywołać presję migracyjną…

20 lat więzienia za brutalne zabójstwo księdza z Kłobucka
27 marca 2026

20 lat więzienia za brutalne zabójstwo księdza z Kłobucka

Sprawca skrępował ręce duchownego przy pomocy tzw. trytytek, a następnie…

Walka o tożsamość małżeństwa przed Trybunałem w Strasburgu. Ordo Iuris składa opinie „przyjaciela sądu”
25 marca 2026

Walka o tożsamość małżeństwa przed Trybunałem w Strasburgu. Ordo Iuris składa opinie „przyjaciela sądu”

Instytut Ordo Iuris złożył w dwóch sprawach opinie „przyjaciela sądu”,…

Czy dzieci powinny mieć dostęp do pornografii? Rusza akcja „Zadzwoń do Posła”
25 marca 2026

Czy dzieci powinny mieć dostęp do pornografii? Rusza akcja „Zadzwoń do Posła”

Przygotowaliśmy specjalną stronę internetową, na której każdy może znaleźć numery…

Przerwa w pracy biura
24 marca 2026

Przerwa w pracy biura

Informujemy, że biuro Instytutu Ordo Iuris będzie nieczynne w dniach…

TSUE: państwa muszą uznawać „zmianę płci”, mimo braku oparcia tego obowiązku w przepisach UE
23 marca 2026

TSUE: państwa muszą uznawać „zmianę płci”, mimo braku oparcia tego obowiązku w przepisach UE

Choć TSUE formalnie powołuje się w swoim orzeczeniu na konkretne…