główne PUNKTY

1

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Częstochowie rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem ośmioletniego Kamilka.

2

Oskarżeni w sprawie są matka oraz ojczym dziecka, a także ciotka i wuj, którzy, mając świadomość, że dziecko jest ofiarą okrutnej przemocy, nie udzielili mu pomocy.

3

Instytut Ordo Iuris działa w tej sprawie jako organizacja społeczna, po stronie pokrzywdzonej – siostry chłopca.


Postępowanie dotyczące śmierci 8-letniego Kamilka rozpoczęło się w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Choć 8 minęły dwa lata od śmierci chłopca sprawa nadal budzi ogromne emocje. 8-letni Kamil, po 35 dniach walki o życie, zmarł w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Wcześniej przez wiele lat był ofiarą brutalnej przemocy ze strony ojczyma, a także swojej matki. Mężczyzna znęcał się nad dzieckiem m.in. sadzając chłopca na rozgrzanym piecu, przypalając papierosami, polewając wrzątkiem, bijąc prysznicem oraz pięściami po całym ciele, kopiąc po głowie czy rzucając nim o podłogę. Ostatni atak ze strony ojca, 29 marca 2023 r., doprowadził do śmierci dziecka. Rodzina Kamilka była przez lata objęta wsparciem służb pomocowych oraz wymiaru sprawiedliwości, mimo tego chłopiec zmarł.

Na pierwszą rozprawę stawili się oskarżeni, czyli matka Kamilka – Magdalena B. oraz ojczym –Dawid B., a także doprowadzeni z aresztów oraz ciotka i wuj Kamilka, wobec których stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze. Każdy z oskarżonych był obecny z obrońcą z urzędu. Po drugiej stronie stawiła się pokrzywdzona oskarżycielka posiłkowa – siostra Kamilka z dwoma pełnomocnikami, prokurator, pełnomocnicy pozostałych pokrzywdzonych oraz przedstawiciel procesowy ustanowiony dla małoletnich. Stawiła się również Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Ojciec Kamilka Artur T. złożył w tej sprawie oświadczenie o działaniu jako oskarżyciel posiłkowy, jednak sąd wniosku tego nie uwzględnił z uwagi na fakt, że oskarżoną w sprawie jest matka dziecka i nie ma tu znaczenia to, że są oni po rozwodzie.

Instytut Ordo Iuris zgłosił się do sprawy jako organizacja społeczna.

– Tragiczne okoliczności sprawy śmierci Kamila ujawniają rażące zaniedbania instytucji publicznych w zakresie ochrony życia i zdrowia dziecka oraz realizacji konstytucyjnego obowiązku szczególnej ochrony dzieci. W wymiarze społecznym historia Kamilka wzmocniła świadomość potrzeby reagowania na symptomy przemocy wobec dzieci. Naszym celem jest to, aby wszyscy winni tej tragedii zostali ukarani i ponieśli odpowiedzialność za swoje czyny – wskazuje adw. Magdalena Prządka-Leszczyńska, reprezentująca Instytut w tej sprawie.

Po otwarciu przewodu sądowego, prokurator odczytała akt oskarżenia. Ojczymowi zarzucono zabójstwo dziecka ze szczególnym okrucieństwem w warunkach recydywy i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także fizyczne i psychiczne znęcanie się nie tylko nad Kamilkiem i jego młodszym bratem Fabianem, ale również nad innymi dziećmi, które zamieszkiwały wspólnie z oskarżonym. Dodatkowo postawiono mu zarzut molestowania seksualnego małoletniej pokrzywdzonej. Matka Kamilka ma odpowiedzieć za udzielenie pomocy w zabójstwie syna oraz za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad Kamilem i Fabianem, w tym za narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia Kamila. Ciotce i wujowi Kamilka zarzucono czyn z art. 162 Kodeksu karnego., czyli. nieudzielenie dziecku pomocy, pomimo świadomości, że jest ofiarą wielomiesięcznego maltretowania.

Po odczytaniu obszernego aktu oskarżenia, zostały przeprowadzone czynności z oskarżonymi w postaci odebrania danych osobowych, a w zakresie matki i ojczyma Kamilka także wyjaśnień co do zarzucanych czynów. Z uwagi na wyłączenie jawności postępowania, na tym etapie nie jest możliwe opisanie przebiegu czynności.

Kolejne terminy w sprawie zostały wyznaczone na 14 i 15 lipca 2025 r.

Źródło zdjęcia okładkowego: Adobe Stock

Wesprzyj nas