Wpływ instytucji publicznych na rodzinę to kwestia, która wywołuje liczne dyskusje. Temu zagadnieniu poświęcona była międzynarodowa konferencja naukową pt. „Ewolucja zasady ochrony życia rodzinnego – czy instytucje przejmą funkcje rodziny?”. W wydarzeniu przeprowadzonym online wzięli udział eksperci z wielu krajów reprezentujący różne dziedziny, m.in. prawo czy socjologię. Prelegenci zwrócili uwagę na to, jak ważne jest bezpośrednie wspieranie rodziny w jej naturalnych procesach, zamiast tworzenia przez instytucje mechanizmów zastępczych.
STRONA INTERNETOWA KONFERENCJI
Konferencja poświęcona była określeniu właściwych dróg rozwoju systemów pomocowych skierowanych na wsparcie rodziny. Szczegółowo zastanawiano się nad modelami wspierania opieki nad małymi dziećmi oraz osobami starszymi i z niepełnosprawnościami. Omówiono także praktyki działania instytucji powołanych do ochrony dzieci i nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem rodziny ze szczególnym uwzględnieniem granic, których organy te nie powinny przekraczać.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele instytucji publicznych i naukowcy z Polski, Węgier, Holandii, Brazylii, Norwegii i Mołdawii, m.in. minister Paweł Wdówik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, prof. Angela Gandra -Sekretarz ds. Rodziny w Ministerstwie Rodziny i Praw Człowieka Brazylii, Dorota Bojemska – Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy dr Balazs Molnar – wiceprezes ds. strategii i koordynacji węgierskiego Mária Kopp Institute for Demography and Families. Konferencja była dostępna dla publiczności – zarówno do oglądania, jak i realnego uczestnictwa online – zadawania pytań i rozmowy z prelegentami.
Podczas wydarzenia zaprezentowano trzy tematyczne materiały, powstałe w Instytucie Ordo Iuris – raport o opiece nad dziećmi do lat trzech, raport o działalności norweskiego urzędu do spraw dzieci – Barnevernet oraz powstałą w ostatnim czasie analizę rządowego programu „Za Życiem”. Były one punktem wyjścia do dyskusji panelowych, w których praktycy odnieść się mogli do pomysłów i komentarzy naukowców, tak by wyciągnąć wnioski, pozwalające w przyszłości tworzyć bardziej efektywne mechanizmy wsparcia rodziny i lepiej wykorzystywać już istniejące.
„Konkluzją ze spotkania stała się myśl, że przy zachowaniu wsparcia instytucjonalnego, rozwijać należy przede wszystkim wsparcie rodziny skierowane do niej bezpośrednio, zorientowane na wspieranie jej w realizowaniu naturalnych funkcji, nie zaś na tworzenie mechanizmów zastępczych” – skomentował Filip Furman, Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Ordo Iuris.