Dziś w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Widzewa zakończyło się postępowania w sprawie łódzkiego drukarza, który odmówił wykonania usługi na rzecz organizacji LGBT. Przeciwko obwinionemu, reprezentowanemu przez prawników Ordo Iuris, wystąpiły organizacje LGBT oraz Rzecznik Praw Obywatelskich

Dziś w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Widzewa zakończyło się postępowania w sprawie łódzkiego drukarza, który odmówił wykonania usługi na rzecz organizacji LGBT. Przeciwko obwinionemu, reprezentowanemu przez prawników Ordo Iuris, wystąpiły organizacje LGBT oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

W maju 2015 r. drukarz odmówił wykonania materiałów promocyjnych na zlecenie Fundacji LGBT Business Forum. Wskazał, że nie chce popierać działalności organizacji LGBT i przyczyniać się do rozpropagowania głoszonych przez nią treści. W lutym 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia, powołując się na art. 138 Kodeksu wykroczeń, uchwalony w 1971 r., służący niegdyś do walki ze spekulantami i sprzedażą „spod lady”. Na tej podstawie Policja skierowała przeciwko drukarzowi wniosek o ukaranie i uzyskała wyrok nakazowy. Wskutek interwencji prawników Ordo Iuris, wydany wyrok nakazowy utracił moc, a sprawa została przekazana do rozpoznania od nowa, na zasadach ogólnych.

Po przesłuchaniu ostatnich świadków, Sąd zamknął rozprawę, udzielił głosu stronom, a następnie wydał orzeczenie w którym uznał obwinionego za winnego, odstępując jednak od wymierzenia kary.

W ustnym uzasadnieniu do rozstrzygnięcia sędzia wskazał, że art. 138 Kodeksu Wykroczeń służy ochronie dostępu do usługi. Nie odniósł się jednak do faktu, że organizacja LGBT mogła skorzystać z usług innych drukarni i ostatecznie nie miała problemu z wykonaniem baneru. Sąd uznał także, że osoba gotowa do świadczenia usługi nie ma prawa do wyboru swych klientów. Dodał również, że sumienie i wartości nie oznaczają, że można odmówić wykonania usługi.

Wyrok nie jest prawomocny. Od tego rozstrzygnięcia stronom przysługuje apelacja.

To niebezpieczny dla wolności precedens. Orzeczenie sądu pierwszej instancji podważa utrwalone w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego gwarancje swobody umów, oznaczającej po pierwsze – swobodę decyzji co do zawarcia lub niezawarcia umowy, po drugie – możliwość wyboru kontrahenta, po trzecie – możliwość swobodnego kształtowania treści umowy – podkreślił mec. Jerzy Kwaśniewski, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, przywołując wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 29 kwietnia 2003 roku SK 24/02.

– Również stwierdzenie, że wolność sumienia nie daje podstaw do odmowy zawarcia umowy podważa inną, wywiedzioną przez Trybunał normę, wedle której sprzeciw sumienia można wyrazić zawsze, z powołaniem na przekonania naukowe, religijne lub moralne – dodaje mec. Kwaśniewski.

Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, nie doszło do zawarcia umowy między organizacją LGBT, a spółką, którą pracownik reprezentował w toku negocjacji. Nie istniał zatem po stronie drukarza „obowiązek świadczenia”, co jest warunkiem odpowiedzialności za wykroczenie z art. 138 Kodeksu Wykroczeń. Wyrok stawia znak zapytania wobec fundamentalnych praw i swobód obywatelskich, w tym stanowiącej fundament europejskiej kultury prawnej swobody umów, podobnie jak przysługującej każdemu człowiekowi wolności sumienia – powiedział mec. Bartosz Lewandowski, obrońca drukarza.

W odpowiedzi na działania Adama Bodnara, żądającego ukarania pracownika łódzkiej drukarni korzystającego z wolności sumienia i swobody umów, na stronie www.maszwplyw.pl uruchomiona została petycja o odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Do dzisiaj podpisało się pod nią ponad 35 000 osób.

Obronę obwinionemu zapewniają prawnicy Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski, mec. Bartosz Lewandowski i mec. Maciej Kryczka.

Czytaj więcej

„Prawo międzynarodowe nie gwarantuje prawa do aborcji”. Głos Argentyny na forum ONZ
16 marca 2026

„Prawo międzynarodowe nie gwarantuje prawa do aborcji”. Głos Argentyny na forum ONZ

Przedstawiciele Argentyny wskazywali, że prawo międzynarodowe nie gwarantuje tzw. prawa do…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
13 marca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Instytut Ordo Iuris przekazał prezydentowi RP niemal 40 tys. podpisów…

212 tys. podpisów za ochroną dzieci przed pornografią trafi do kosza? Koalicja rządowa przeciwko projektowi
12 marca 2026

212 tys. podpisów za ochroną dzieci przed pornografią trafi do kosza? Koalicja rządowa przeciwko projektowi

Na wniosek Koalicji Obywatelskiej, posłowie sejmowych komisji nie dopuścili do…

Weto dla SAFE – 40 tys. podpisów trafiło do Kancelarii Prezydenta
12 marca 2026

Weto dla SAFE – 40 tys. podpisów trafiło do Kancelarii Prezydenta

W Pałacu Prezydenckim miało miejsce dziś rano spotkanie przedstawicieli Zarządu…

Dostęp do informacji publicznej – teoria i praktyka. Szkolenie Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris
10 marca 2026

Dostęp do informacji publicznej – teoria i praktyka. Szkolenie Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris

Władza, która wie, że jej działania są obserwowane i oceniane,…

Stanowisko Instytutu Ordo Iuris w sprawie trwającej procedury wyboru sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa
9 marca 2026

Stanowisko Instytutu Ordo Iuris w sprawie trwającej procedury wyboru sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa

Naród oczekuje od elit prawniczych i politycznych zakończenia wyniszczającego konfliktu….

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
6 marca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Adw. Jerzy Kwaśniewski przekonuje, że uczestnictwo Polski w unijnym programie…

W obronie wolności sumienia pielęgniarek i położnych – wzór klauzuli sumienia
6 marca 2026

W obronie wolności sumienia pielęgniarek i położnych – wzór klauzuli sumienia

Wzór klauzuli sumienia przygotowany przez Ordo Iuris jest odpowiedzią na…

Aborcja w Konstytucji Luksemburga? Parlament popiera obniżenie poziomu ochrony życia
4 marca 2026

Aborcja w Konstytucji Luksemburga? Parlament popiera obniżenie poziomu ochrony życia

O tym, czy możliwość przeprowadzania aborcji stanie się wolnością o…