· Minister Edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała wprowadzenie do polskich szkół, od września 2025 r., nowego przedmiotu o nazwie edukacja zdrowotna.

· Edukacja zdrowotna miałaby zawierać elementy edukacji seksualnej oraz zastąpić zajęcia wychowania do życia w rodzinie i w przeciwieństwie do nich być przedmiotem obowiązkowym.

· Według oficjalnego stanowiska MEN, wprowadzenie nowych zajęć ma zapewnić uczniom edukację w zakresie profilaktyki zdrowotnej, której rzekomo brakuje w polskich szkołach.

· Analiza dotychczasowej podstawy programowej kształcenia ogólnego pokazuje jednak, że tematyka szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej jest obecna w szkolnym nauczaniu już dziś.

· Rzeczywistym skutkiem wprowadzenia nowego przedmiotu będzie wprowadzenie do szkół obowiązkowej edukacji seksualnej.

· Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat.

 

 

PRZECZYTAJ ANALIZĘ – LINK

Czytaj więcej

Zakaz patostreamingu – kolejny pretekst do cenzury internetu
24 czerwca 2026

Zakaz patostreamingu – kolejny pretekst do cenzury internetu

Senat będzie głosował nad ustawą zakazującą patostreamingu. Instytut Ordo Iuris…

Raport PACE o pornografii przemocowej: słuszny kierunek, niepełna odpowiedź
22 czerwca 2026

Raport PACE o pornografii przemocowej: słuszny kierunek, niepełna odpowiedź

Raport Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o tzw. pornografii przemocowej trafnie…

Kto ma decydować o obowiązkach ucznia? Uwagi krytyczne do nowelizacji Prawa oświatowego
19 czerwca 2026

Kto ma decydować o obowiązkach ucznia? Uwagi krytyczne do nowelizacji Prawa oświatowego

Obowiązki ucznia zapisane w statucie stanowią istotny element realizacji funkcji…

PE chce unijnej definicji gwałtu opartej na „braku zgody” – z przekroczeniem kompetencji UE
9 czerwca 2026

PE chce unijnej definicji gwałtu opartej na „braku zgody” – z przekroczeniem kompetencji UE

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do wprowadzenia w całej UE…