W przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele mitów na temat prawnej ochrony życia. Należy do nich twierdzenie, jakoby Polska, w porównaniu do większości krajów świata, bardzo dobrze chroniła życie nienarodzonych dzieci. Temu zagadnieniu poświęcona była konferencja prasowa Instytutu Ordo Iuris.

POBIERZ KLASYFIKACJĘ

Podczas konferencji zaprezentowana została Międzynarodowa Klasyfikacja Ochrony Życia. Polska znajduje się w niej na 127. miejscu. Tylko 69 państw posiada przepisy mniej chroniące życie w tym względzie, niż nasz kraj. Natomiast w 59 państwach obowiązuje prawo zapewniające pełną ochronę ludzkiego życia. Zaprezentowano również materiał na temat tzw. efektu wahadła, który miałby zachodzić w krajach, gdzie wprowadzono większą ochronę życia. Mediom została też udostępniona analiza przestępczości aborcyjnej w Polsce.

W wydarzeniu wzięli udział eksperci Ordo Iuris i przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną życia – Kaja Godek i Beata Domańska z Fundacji Życie i Rodzina oraz Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny.

Jako pierwszy głos zabrał prezes Instytutu, mec. Jerzy Kwaśniewski.

,,Kiedy podejmujemy tematykę obrony życia, w odpowiedzi na to pojawia się fałszywy przekaz oparty na emocjach. Stąd postulat spokojnego przyjrzenia się mitom jakie funkcjonują w przestrzeni publicznej” – stwierdził.

Międzynarodową Klasyfikację Ochrony Życia zaprezentował dr Tymoteusz Zych. Odniósł się on do mitów, wedle których niewiele krajów na świecie chroni ludzkie życie.

,,Cała strategia ruchu proaborcyjnego to kolportowanie informacji nieprawdziwych, które bezrefleksyjnie powtarzane są przez polityków i media. Chcemy zaprzeczyć kilku rozpowszechnionym mitom” – zaznaczył.

,,2/3 państw świata w większym stopniu chroni ludzkie życie, niż nasz kraj. Polska plasuje się na 127 pozycji  – na 196 – w zestawieniu prawodawstw świata wg kryterium ochrony życia. Warto o tym pamiętać” – dodał dr Zych.

Anna Świerzewska, analityk Instytutu odniosła się natomiast do tzw. efektu wahadła. To zjawisko, które rzekomo ma miejsce w krajach, które zdecydowały się bardziej chronić życie.

,,Mit <<efektu wahadła>> często pojawia się w dyskusjach. Jest koronnym argumentem za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego. Okazuje się, że w państwach, gdzie w ostatnich kilkudziesięciu latach zwiększono ochronę życia, te efekt nie zaistniał. <<Efekt wahadła>> służy za mit politykom, którzy chcą wyjść z twarzą z dyskusji, gdy nie mogą obronić swych poglądów oraz jako straszak przed wprowadzeniem do porządku prawnego pełnej prawnej ochrony życia” – zauważyła przedstawicielka Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Konferencja dotyczyła także odbywających się w Polsce inicjatyw społecznych związanych z ochroną życia. Jedną z nich – Marsze dla Życia i Rodziny – przybliżył Paweł Kwaśniak, Prezes Centrum Życia i Rodziny.

,,Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się od 13 lat. Co roku bierze w nich udział ok. 400 tys. osób. Ostatnie marsze miały miejsce w 170 miastach. Są także inne tego typu inicjatywy” – stwierdził.

,,To, że można zabić dziecko z zespołem Downa odbiera prawo do życia tym, którzy się urodzili. Jestem zawiedziona postawą polityków, którzy boją się uchwalić ustawę” – zaznaczyła Beata Domańska z Fundacji Życie i Rodzina, matka siedmiorga dzieci, w tym jednego chorującego na zespół Downa. Odniosła się tym samym do sytuacji rodzin, w których wychowują się niepełnosprawne dzieci.

Głos zabrała również Kaja Godek, prezes Fundacji Życie i Rodzina. Podziękowała ona Instytutowi Ordo Iuris za działania związane z ochroną życia. Przedstawiła ona sytuację wokół projektu ustawy chroniącej życie ,,Zatrzymaj aborcję”.

,,Blisko milion obywateli podpisało się w ciągu trzech miesięcy pod wnioskiem dotyczącym ochrony życia. Projekt feministyczny został <<przebity>> czterokrotnie. Feministki kłamały, że zdobyły 400 tys. podpisów. Dane sejmowe pokazują, że było to co najwyżej 200 tys.” – zauważyła.

Kaja Godek mówiła też o tragicznych efektach podtrzymywania tzw. kompromisu aborcyjnego.

,,Skutkiem blokowania projektu jest śmierć trojga dzieci dziennie. To krwawe żniwo tych zaniechań. Od złożenia tego projektu 877 dzieci zostało brutalnie zabitych” – oznajmiła.

POBIERZ MIĘDZYNARODOWĄ KLASYFIKACJĘ OCHRONY ŻYCIA

POBIERZ ANALIZĘ PRZESTĘPCZOŚCI ABORCYJNEJ W POLSCE

POBIERZ MATERIAŁ NA TEMAT EFEKTU WAHADŁA

Czytaj więcej

USA przeciwko ingerencji ONZ w politykę migracyjną – bojkot Międzynarodowego Forum ds. Przeglądu Migracji
25 maja 2026

USA przeciwko ingerencji ONZ w politykę migracyjną – bojkot Międzynarodowego Forum ds. Przeglądu Migracji

W oficjalnym oświadczeniu Departament Stanu USA zarzuca agencjom ONZ promowanie…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
22 maja 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Ulicami Warszawy przeszła manifestacja „Razem dla Polski i Polaków” organizowana…

Wielki, bezpieczny marsz przeciwników Zielonego Ładu – sprawozdanie obserwatorów Ordo Iuris
22 maja 2026

Wielki, bezpieczny marsz przeciwników Zielonego Ładu – sprawozdanie obserwatorów Ordo Iuris

Środowy marsz przeciwko unijnej polityce klimatycznej odbył się bezpiecznie i…

Parlament Europejski wzywa do bardziej zdecydowanych ingerencji w obronie „praworządności”
22 maja 2026

Parlament Europejski wzywa do bardziej zdecydowanych ingerencji w obronie „praworządności”

Europosłowie wskazali na utrzymujące się systemowe zagrożenia dla praworządności w…

Upolitycznieni sędziowie wyłączeni z orzekania w sprawie Smoleńska. Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek Ordo Iuris
22 maja 2026

Upolitycznieni sędziowie wyłączeni z orzekania w sprawie Smoleńska. Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek Ordo Iuris

Sąd Najwyższy uwzględnił wniosek pełnomocników części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej…

W obronie edukacji, wolności sumienia i suwerenności energetycznej – Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny na proteście NSZZ „Solidarność”
19 maja 2026

W obronie edukacji, wolności sumienia i suwerenności energetycznej – Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny na proteście NSZZ „Solidarność”

Najważniejszym powodem, dla którego Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia…

„Razem dla Polski i Polaków” – „Solidarność” maszeruje, Ordo Iuris pomaga prawnie
18 maja 2026

„Razem dla Polski i Polaków” – „Solidarność” maszeruje, Ordo Iuris pomaga prawnie

Ordo Iuris obejmie marsz monitoringiem prawnym i jest gotowe udzielać…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
15 maja 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Instytut Ordo Iuris przedstawił Trybunałowi Konstytucyjnemu opinię „przyjaciela sądu” dotyczącą…

Wolność, suwerenność i realizm klimatyczny – inauguracja Heartland Central Europe
14 maja 2026

Wolność, suwerenność i realizm klimatyczny – inauguracja Heartland Central Europe

Wydarzenie zorganizowane w Klubie Stańczyka poświęcone było idei wolności, walce…

Ochrona praw migrantów priorytetem UE – raport Agencji Praw Podstawowych
14 maja 2026

Ochrona praw migrantów priorytetem UE – raport Agencji Praw Podstawowych

Raport zupełnie pomija kwestie wykorzystywania masowej migracji jako broni stosowanej…