Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Szereg inicjatyw środowisk prolife – odpowiedź na proaborcyjne projekty ustaw

Data publikacji: 08.04.2024

Adobe Stock

· W najbliższy czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektów ustaw mających zwiększyć prawną dostępność aborcji.

· Zgodnie z projektami, dopuszczalna ma być aborcja „na życzenie” do 12. tygodnia ciąży, a w sytuacji podejrzenia poważnej choroby lub niepełnosprawności dziecka, możliwe byłoby uśmiercenie go nawet na godzinę przed narodzinami.

· Tego dnia środowiska broniące życia organizują szereg inicjatyw wyrażających sprzeciw wobec proaborcyjnych projektów.

· Przed Sejmem ustawiony zostanie dzwon „Głos Nienarodzonych”, w który uderzyć będą mogli wszyscy przechodnie. W tym miejscu odbędzie się również konferencja prasowa.

· W Bazylice Świętego Krzyża zostanie odprawiona Msza Święta, po której wyruszy Marsz w Obronie Dzieci. Manifestacja zakończy się przed Sejmem.

 

WIĘCEJ O INICJATYWIE - LINK

Pierwsze czytanie projektów ustaw jest zaplanowane na 11 kwietnia. W Sejmie złożone zostały cztery projekty. Pierwszy z nich – autorstwa Lewicy – zakłada legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. Taka propozycja znajduje się również w projekcie Koalicji Obywatelskiej. Projekt ten zezwala też w niektórych przypadkach na aborcję w późniejszym terminie oraz zakłada zmuszenie placówek medycznych do wykonywania aborcji, jeśli podmiot jest związany umową z NFZ. Z kolei projekt Trzeciej Drogi domaga się odwrócenia skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., zakazującego aborcji eugenicznej. Oznaczałoby to powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego. Projektodawcy próbują przy tym wprowadzić możliwość dokonania aborcji ze względu na zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety w ciąży. Inny projekt Lewicy ma nowelizować Kodeks karny poprzez częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z aborcją. Projekt zakłada całkowite przyzwolenie na zabicie dziecka do 12. tygodnia ciąży za zgodą kobiety oraz wyłączenie karalności aborcji za zgodą kobiety po 12. tygodniu ciąży w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka.

W dniu pierwszego czytania, środowiska obrońców życia organizują szereg akcji sprzeciwu wobec proaborcyjnych projektów. O godz. 8 przed Sejmem RP zostanie ustawiony dzwon „Głos Nienarodzonych”, poświęcony przez papieża Franciszka. Będzie mógł w niego uderzyć każdy przechodzień, tak, aby głos dzwonu był słyszany przez posłów. O 14 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli największych organizacji prolife. Po konferencji zainaugurowana zostanie akcja „Dziecko ma swoje miejsce!”. Każdy przechodzień będzie mógł symbolicznie podnieść z ziemi figurkę dziecka nienarodzonego i umieścić ją w dziecięcym wózku.

Następnie o godz. 15 w Bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu odprawiona będzie Msza Święta w intencji obrony życia. Po jej zakończeniu – o 16, rozpocznie się wiec przy pobliskim Pomniku Mikołaja Kopernika. Z tego miejsca o 17 wyruszy Marsz w Obronie Dzieci, który dotrze przed Sejm RP.

Wciąż trwa także akcja „Zadzwoń do posła”. Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny zachęcają do kontaktu telefonicznego i mailowego z biurami poselskimi w celu zaapelowania do parlamentarzystów o poszanowanie konstytucyjnej ochrony życia i odrzucenie proaborcyjnych projektów ustaw.

Zadzwoń lub napisz do posła przed pierwszym czytaniem (instrukcje, jak to zrobić, znajdziesz tu) i przyjdź w czwartek wyrazić swój przeciw. Możesz mieć wpływ!

Wspieram

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

· Wczoraj ulicami kilkunastu polskich miast przeszły Marsze dla Życia i Rodziny.

· Największa manifestacja miała miejsce w Warszawie.

Czytaj Więcej
Ochrona życia

05.06.2024

Szpitale bez aborcji stracą kontrakty z NFZ? Ministerstwo Zdrowia walczy z wolnością sumienia

· Z początkiem czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które zmienia zasady dotyczące ogólnych warunków umów zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia z placówkami medycznymi.

· W przepisach rozporządzenia znalazło się postanowienie umożliwiające zrywanie przez NFZ kontraktów z tymi podmiotami, w których nie jest możliwe dokonanie aborcji z uwagi na to, że wszyscy zatrudnieni tam lekarze zdecydowali się skorzystać z klauzuli sumienia.

Czytaj Więcej

Dłuższe urlopy dla matek wcześniaków – projekt Kariny Bosak zgodny z konstytucyjną zasadą ochrony macierzyństwa

· Posłowie Konfederacji, na czele z Kariną Bosak jako przedstawicielką wnioskodawców, złożyli w Sejmie projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy oraz ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

03.06.2024

W jakim kierunku zmierzają zmiany prawne dotyczące ochrony życia ludzkiego w Polsce? - wykład mec. Katarzyny Gęsiak na konferencji naukowej w Gdańsku

„Po co żyć?" - pod tym hasłem odbędzie się 14. konferencja naukowa "Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI w". Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 7-9 czerwca w Gdańsku. Wykład pt. "W jakim kierunku zmierzają zmiany prawne dotyczące ochrony życia ludzkiego w Polsce? Czy podążamy śladem Francji?" wygłosi mec. Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.

Czytaj Więcej