Informujemy, że Państwa dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Górnośląskiej 20/6, kod pocztowy 00-484 (administrator danych) w celu informowania o realizacji działań statutowych, w tym do informowania o organizowanych akcjach społecznych. Podanie danych jest dobrowolne. Informujemy, że przysługuje Państwu prawo dostępu do treści swoich danych i możliwości ich poprawiania.
Przejdź do treści

Prawnicy Ordo Iuris udowodnili brak podstaw do ograniczenia władzy rodzicielskiej matce chorego na autyzm 12-latka

Data publikacji: 13.12.2017

Fotolia

Na skutek interwencji prawników z Instytutu Ordo Iuris Sąd Rejonowy w Szczytnie stwierdził brak podstaw do ograniczenia władzy rodzicielskiej matce, której zarzucono przemoc wobec dziecka.
Podstawą do wszczęcia postępowania było pismo ze szkoły, z którego wynikało, że kobieta stosuje przemoc wobec swojego 12-letniego syna, polegającą na biciu i zamykaniu na strychu. W konsekwencji postępowanie rodzinne spowodowało wszczęcie wobec matki także postępowania karnego o znęcanie się.

Informację o stosowaniu przemocy podał syn beneficjentki. W toku postępowania prawnicy Ordo Iuris ustalili jednak, że małoletni choruje na autyzm, a choroba ta przejawia się w konfabulowaniu. W toku postepowania udowodniono więc, że małoletni nigdy nie był ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej ze strony matki. Zostało to potwierdzone zarówno zeznaniami świadków, jak i obszerną dokumentacją medyczną dotyczącą stanu zdrowia dziecka.

Kobieta w sposób wzorowy wykonuje władzę rodzicielską nad swoimi dwoma synami. Mimo iż została porzucona przez męża, samodzielnie zapewnia wszelkie warunki materialne dzieciom, otacza je troską i miłością gwarantującą ich poprawny rozwój. Podjęła również wszelkie możliwe działania mające na celu poprawną socjalizację dziecka, które sprawia problemy wychowawcze z uwagi na swoją chorobę, a nie ze względu na jej błędy wychowawcze.

Sąd Rejonowy w Szczytnie uwzględnił wniosek prawników Ordo Iuris i stwierdził brak podstaw do ograniczenia władzy rodzicielskiej. Prokurator do tej pory nie przedstawił matce zarzutów o znęcanie.

- To kolejna sprawa, która pokazuje, że rzetelne sprawdzenie sytuacji wychowawczej dziecka przed skierowaniem pisma do sądu mogłyby uchronić rodzinę przed negatywnymi skutkami jakie niesie za sobą wszczęcie postępowania cywilnego i karnego. Czekamy na pisemne uzasadnienie z Sądu i rozważymy wniesienie pisemnej skargi na osobę, która pochopnie skierowała pismo o wgląd w sytuację rodzinną - komentuje sprawę reprezentujący rodzinę mec. Maciej Kryczka.

Beneficjentkę reprezentowali mec. Jerzy Kwaśniewski i mec. Maciej Kryczka.

Ordo Iuris pomaga odzyskać córkę rodzinie głuchoniemych spod Warszawy

Prawnicy Ordo Iuris włączyli się w postępowanie mające na celu przywrócenie władzy rodzicielskiej głuchoniemym rodzicom trzynastoletniej córki. Dziewczynka od dwóch lat przybywała w Domu Dziecka, dzięki wsparciu Ordo Iuris na czas postępowania wróci do domu rodzinnego.
Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

15.01.2018

Ordo Iuris w obronie prawdy historycznej i pamięci bohaterów

Instytut Ordo Iuris uruchomił petycję „Cześć bohaterom z NSZ! Obalmy fałsz o Rząbcu", w której domaga usunięcia skandalicznego pomnika gloryfikującego komunistyczne zbrodnie w Rząbcu na kielecczyźnie. Petycja zawiera także apel o uniewinnienie trzech młodych mężczyzn, oskarżonych o „znieważenie" uderzającego w pamięć bohaterów pomnika.

 

Czytaj Więcej
Ochrona życia

12.01.2018

Po interwencji prawników Ordo Iuris sąd uniewinnia działaczy pro-life pokazujących prawdę o aborcji

Dzięki zaangażowaniu Ordo Iuris, dwoje działaczy pro – life zostało uniewinnionych przez Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju od zarzutu związanego z prezentowaniem przez nich plakatu antyaborcyjnego, przedstawiającego dziecko zabite w prenatalnej fazie rozwoju.
Czytaj Więcej
Ochrona życia

08.01.2018

Projekt „Ratujmy Kobiety” łamie Konstytucję

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (9-10.01.2018) planowane jest pierwsze czytanie projektu ustawy komitetu „Ratujmy Kobiety”. Ordo Iuris w opublikowanej analizie zwraca uwagę na jego sprzeczność z Konstytucją i prawem międzynarodowym.

Czytaj Więcej