• W ubiegły weekend Warszawie odbyła się manifestacja „Stop likwidacji polskiej szkoły” zorganizowana przez organizacje wchodzące w skład Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. Podczas manifestacji głos zabrali przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny.
• Ordo Iuris przygotował raport na temat Centrów Integracji Cudzoziemców, w którym podkreśla brak ustawowych regulacji do powstawania takich centrów, krytykuje model integracji, promowanie multikulturalizmu kosztem kultury narodowej oraz zachęca obywateli i samorządy do sprzeciwu wobec CIC poprzez instrumenty demokracji lokalnej.
• Instytut Ordo Iuris wydał książkę „W obronie małżeństwa. Odpowiedź na uderzenie w fundament cywilizacji”, której autorem jest adw. Rafał Dorosiński. Pozycja dostępna jest pod adresem wobroniemalzenstwa.pl
• Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny oraz Fidei Defensor przygotowały petycję „Stop atakom na wiarę”, w której domagają się potępienia przez przedstawicieli samorządu aktów profanacji dokonanych w kościele w Mieścickach.
• W Warszawie odbyły się spotkania z r.pr. Markiem Puzio na temat zagrożeń związanych z przedmiotem edukacja zdrowotna oraz prawami rodziców w szkole.
Najważniejsze w Centrum Interwencji Ordo Iuris:
• Ordo Iuris dołączyło jako organizacja społeczna do procesu karnego przeciwko dwóm aktywistkom „Ostatniego Pokolenia”, oskarżonym o oblanie Pomnika Syrenki farbą w marcu 2024 r., aby wspierać oskarżenie i domagać się surowej reakcji wymiaru sprawiedliwości.
Artykuły i komentarze naszych ekspertów w minionym tygodniu:
• Obywatelski projekt Ordo Iuris zakładający obowiązkowy wybór między religią a etyką w szkołach spotkał się z poparciem większości uczestników konsultacji społecznych przeprowadzonych z inicjatywy Marszałka Sejmu. O wynikach konsultacji pisze dr Łukasz Bernaciński, członek zarządu Ordo Iuris i autor projektu.
• Wdrożona niedawno nowelizacja przepisów zasiłkowych, eliminując wymóg aktu urodzenia czy ustalenia płci dziecka utraconego przed urodzeniem, de facto uznaje człowieczeństwo dziecka od poczęcia, gwarantując mu prawo do godnego pochówku i równe traktowanie niezależnie od etapu ciąży. O konsekwencjach nowelizacji pisze Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.
• Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku potwierdził, że „prawo do decyzji o aborcji” nie może być uznane za dobro osobiste kobiety. Wyrok zapadł w sprawie toczącej się od 2014 r., a dotyczącej skierowanych wobec podmiotu leczniczego roszczeń rodziców dziecka, które urodziło się z zespołem Downa. O sprawie pisze Katarzyna Gęsiak.
• Nowy wykaz lektur szkolnych, przygotowywany w ramach reformy oświatowej, stanowi poważne ubytki w kanonie literatury – usuwanie ważnych utworów niszczy to, co stanowiło kulturowe zakorzenienie polskiej szkoły, przekonuje dr Artur Górecki, dyrektor Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris.
• Dr Artur Górecki w innym artykule przypomina o wielkiej roli starożytnych myślicieli Boecjusza i Kasjodora w zachowaniu dziedzictwa kultury antycznej dla potomnych. Ich działalność, choć różna w charakterze, stworzyła fundamenty, na których powstała średniowieczna christianitas.
• UNICEF (Program Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci), angażując się w promocję aborcji, ideologii gender i seksualizacji dzieci poprzez edukację seksualną, przekroczył swój humanitarny mandat. To właśnie skłoniło Stany Zjednoczone do wstrzymania finansowania tej organizacji. O sprawie pisze Julia Książek, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.
• W ONZ narasta spór o rozumienie płci, w którym część ekspertów próbuje zastąpić biologiczne różnice koncepcją tożsamości płciowej, co zdaniem krytyków, choćby Reem Alsalem – Specjalnej Sprawozdawcy ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, grozi podważeniem ochrony praw kobiet. Więcej w artykule Julii Książek.
• Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris oraz Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny ostrzegali w tym tygodniu, że do 25 września rodzice mają ostatnią szansę, by wypisać swoje dzieci z nowego przedmiotu „edukacja zdrowotna”, który zawiera elementy edukacji seksualnej i ideologii gender.
• Redaktor Tomasz Rowiński polemizuje w tym tygodniu z Jarosławem Kurskim, byłym zastępcą Adama Michnika. Kurski w artykule opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej — jeszcze przed zabójstwem chrześcijańskiego działacza Charliego Kirka w Stanach Zjednoczonych — używał wobec polskiej prawicy retoryki podobnej do tej, która, zdaniem Rowińskiego, prowadzi do takich tragedii. W swojej polemice Rowiński apeluje do środowisk lewicowo-liberalnych, by zaprzestały szerzenia nienawiści wobec osób o innych poglądach i przestały przedstawiać je jako „faszystów” czy „nazistów”.
Najnowsze wpisy w Obserwatorze Praworządności:
• Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek ogłosił odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów, pomimo negatywnych opinii kolegiów sądów oraz z pominięciem Krajowej Rady Sądownictwa, co narusza zasady praworządności i niezależności sądownictwa.
Działalność międzynarodowa:
Prezes Instytutu Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski, przebywa obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbywał w tym tygodniu w Waszyngtonie liczne spotkania od Departamentu Sprawiedliwości, przez Kongres, po think tanki i Polonię. Udał się następnie do Nowego Jorku, gdzie planowane były następne spotkania w siedzibie ONZ.
Już wkrótce następne ważne wydarzenia:
• 20 września – Długołęka, ul. Polna 1A, g. 16.00 – Spotkanie z r.pr. Markiem Puzio w sprawie zagrożeń związanych z edukacją zdrowotną oraz prawami rodziców w szkole.
• 20 i 21 września – Chicago/USA, Kościół św. Józefa Robotnika – Spotkanie z Jerzym Kwaśniewskim, prezesem Ordo Iuris i amerykańską Polonią.
Zobacz podsumowanie poprzedniego tygodnia w Ordo Iuris – LINK