Ordo Iuris od dawna podejmuje międzynarodowe działania mające na celu ochronę rodziny. Do takich należał udział ekspertów Instytutu w konferencji Human Dimention Implementation Meeting zorganizowanej w Warszawie przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Tego typu wydarzenie organizowane jest co roku. Podczas ostatniej edycji delegacje rządowe i przedstawiciele organizacji społecznych przez dwa tygodnie debatowali o przestrzeganiu i standardach ochrony praw człowieka i podstawowych wolności w Europie. W trakcie oficjalnych sesji, organizacje pozarządowe miały możliwość zorganizowania spotkań towarzyszących, tzw. side-eventów.

Instytut Ordo Iuris zorganizował dwa takie spotkania, na które zaproszenie przyjęli międzynarodowi goście. Pierwsze z nich dotyczyło działań norweskiego urzędu ds. dzieci (Barnevernet). Głos zabrali tam: Valeriu Ghiletchi, wiceprzewodniczący parlamentu Mołdawii, autor raportu o działalności Barnevernet, przyjętego przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Jan Aage-Torp, Prezes  European Apostolic Leaders w Norwegii, Jerzy Kwaśniewski, Prezes Instytutu Ordo Iuris, Bartosz Zalewski, ekspert Instytutu, współautor raportu o Barnevernet oraz Karina Walinowicz, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris. Na spotkaniu przedstawiono różne aspekty działalności Barnevernet w kontekście standardów Rady Europy. Omówiona została kwestia arbitralnej wykładni przesłanek materialnych uzasadniających pozbawienie rodziców prawa do opieki nad dziećmi oraz aktywności Barnevernet dotyczącej mniejszości etnicznych i religijnych.

,,Zagadnienia związane z funkcjonowaniem norweskiego Barnevernet są niezwykle aktualne w kontekście wydanego na początku września wyroku Trybunału Praw Człowieka w sprawie Jansen przeciwko Norwegii. Trybunał potwierdził niektóre formułowane przez Radę Europy zastrzeżenia dotyczące organizacji pieczy zastępczej w norweskim systemie prawnym i orzekł o naruszeniu przez Królestwo Norwegii prawa do poszanowania życia rodzinnego. Przygotowywany przez ekspertów Ordo Iuris raport dotyczący problematyki nieuzasadnionego pozbawiania rodziców pieczy nad dziećmi będzie pierwszym kompleksowym opracowaniem na temat działalności Barnevernet już po rozstrzygnięciu ETPC” – stwierdził mec. Bartosz Zalewski.

Dwa dni później, odbyła się kolejna już prezentacja projektu Konwencji o prawach rodziny, która dotychczas była już oficjalnie przedstawiona w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Podczas wydarzenia towarzyszącego, poświęconego problematyce ochrony rodziny oraz skutecznemu przeciwdziałaniu przemocy domowej wzięli udział zagraniczni goście. Jak pierwsza głos zabrała Karina Walinowicz, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego, która zaprezentowała projekt Konwencji. Następnie wypowiedział się prof. David Forte, wykładowca prawa na Uniwersytecie Stanowym w Cleveland. Natomiast Chris Hull, wiceprezes Center for Security Policy Secure Freedom z USA odniósł się do amerykańskich i europejskich badań na temat przemocy domowej, potwierdzających, że silna rodzina, oparta na małżeństwie jest najskuteczniejszą ochroną przed przemocą domową, do której dochodzi częściej m.in. w gospodarstwach domowych, opartych na konkubinatach. Więcej badań dotyczących tego zagadnienia Instytut Ordo Iuris zaprezentował w swojej broszurze. Z kolei Anton Chromik – słowacki adwokat przedstawił argumenty o nieskuteczności i szkodliwości Konwencji stambulskiej na przykładzie Słowacji omawiając kampanie społeczne przeciwko jej ratyfikacji,  do której dotychczas w Słowacji nie doszło. Zaś Christian Zeitz z Wiener Akademikerbund omawiał działania na rzecz obrony życia i rodziny w Austrii.

W Human Dimention Implementation Meeting Instytut Ordo Iuris uczestniczył już po raz czwarty.