główne PUNKTY

1

Do Ordo Iuris coraz częściej trafiają sygnały o niezgodnym z prawem kwestionowaniu prawa powoływania się przez personel medyczny na klauzulę sumienia. Dzieje się to głównie w związku z odmową uczestniczeniu w czynnościach prowadzących do aborcji.

2

W związku z tym narastającym problemem Instytut Ordo Iuris wysłał do szpitali wyjaśnienia dotyczące korzystania z wolności sumienia przez pracowników placówek medycznych, którzy zgodnie z prawem odmawiają udziału w aborcji.

3

W piśmie przypomniano m.in., że Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż wolność sumienia musi być respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające.

4

Ordo Iuris wskazuje też, że wydane przez byłą Minister Zdrowia wytyczne dotyczące wykonywania aborcji nie mają charakteru wiążącego.


Wydane przez byłą Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę w sierpniu 2024 r. wytyczne w sprawie  przepisów dotyczących możliwości przeprowadzania aborcji oraz dokonane przez tę samą minister zmiany w rozporządzeniu w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stały się powodem błędnej – proaborcyjnej – interpretacji przepisów prawnych określających warunki przerywania ciąży, co doprowadziło też do   zachowań niezgodnych z prawem i Konstytucją RP. Wadliwa interpretacja prawa „narzucona” zespołom medycznym pod groźbą sankcji finansowych doprowadziła m.in. do zabójstwa dziecka (Felka) w 9. miesiącu ciąży w szpitalu w Oleśnicy.

Konsekwencją bezprawnych działań Minister Leszczyny jest także godząca w wolność sumienia pracowników szpitali praktyka ograniczania możliwości korzystania z klauzuli sumienia. Chodzi o sytuacje, kiedy przedstawiciele zawodów medycznych uchylają się zgodnie z prawem od uczestniczenia w czynnościach budzących moralny sprzeciw, w tym głównie aborcji. Wiele zgłoszeń dotyczących ograniczania im tę możliwość trafia dziś do Ordo Iuris.

Dostrzegając płynące z tej sytuacji zagrożenia dla konstytucyjnej wolności sumienia i konstytucyjnego prawa do ochrony życia, Instytut wystosował do szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi pismo wyjaśniające podstawowe zasady korzystania przez personel medyczny z klauzuli sumienia w kontekście przerywania ciąży. Ordo Iuris przypomina, że zmiany w przepisach dokonane przez byłą Minister Zdrowia w najmniejszym stopniu nie wpłynęły na kształt powszechnie obowiązującego prawa regulującego warunki przerywania ciąży oraz korzystania z konstytucyjnej wolności sumienia. 

„Wytyczne nie mają charakteru wiążącego, a ponadto zawierają informacje nieprawdziwe, niezgodne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, przez co wprowadzające w błąd”, wskazano w piśmie. 

Ponadto, Ministerstwo Zdrowia twierdziło, że klauzula sumienia dotyczy jedynie lekarzy. Ordo Iuris zauważa, że „zgodnie z prawem, każdy może odmówić działania niezgodnego z jego sumieniem (sprzeciw sumienia) w ramach przysługującej mu konstytucyjnej wolności sumienia, w tym pracujące w szpitalu pielęgniarki i położne”. Instytut przypomina także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r., w którym podkreślono, że wolność sumienia jest gwarantowana każdemu, przy czym nie ma znaczenia, czy zostało to wyartykułowane w ustawie. 

W tym samym orzeczeniu TK zauważył, że możliwość skorzystania ze sprzeciwu sumienia nie dotyczy tylko bezpośredniego wykonywania czynności nieakceptowalnych danej osoby, ale także podejmowania działań pośrednio prowadzących do skutku sprzecznego z sumieniem.

Jak wskazuje Instytut, efektem wprowadzenia wytycznych jest bezprawne wykonywanie w polskich szpitalach aborcji z przyczyn psychicznych. 

„W szpitalach wykonuje się nielegalne w Polsce aborcje pod pozorem działań koniecznych dla ratowania zdrowia psychicznego kobiet. Chociaż zgodnie z aktualną wiedzą medyczną aborcja nie jest środkiem terapeutycznym w problemach psychicznych, w niektórych szpitalach stosuje się ją jako metodę «leczenia» dolegliwości psychicznych, często także na podstawie niezweryfikowanych «zaświadczeń»” – zauważa Ordo Iuris.

Instytut przypomniał również w piśmie, że oferuje bezpłatną pomoc prawną w sprawach dotyczących korzystania z wolności sumienia.

Źródło zdjęcia okładkowego: iStock

Wesprzyj nas

Czytaj więcej

Rada Europy proponuje wzmocnienie organów ds. równości i ostrzega przed „regresem demokracji”
9 czerwca 2026

Rada Europy proponuje wzmocnienie organów ds. równości i ostrzega przed „regresem demokracji”

Komisja ds. równości Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy opublikowała projekt rezolucji,…

Opinia Ordo Iuris dla ONZ: Rodzice mają pierwszeństwo w decydowaniu o edukacji dziecka
8 czerwca 2026

Opinia Ordo Iuris dla ONZ: Rodzice mają pierwszeństwo w decydowaniu o edukacji dziecka

Instytut Ordo Iuris przedłożył opinię na forum ONZ ds. praw…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
7 czerwca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się międzynarodowa konferencja pt….

Reemigracja jako odpowiedź na kryzys migracyjny? Wnioski ze szczytu w Porto
6 czerwca 2026

Reemigracja jako odpowiedź na kryzys migracyjny? Wnioski ze szczytu w Porto

Szczyt zgromadził ponad 600 osób z całego świata, głównie z…

Dlaczego potrzebujemy zmiany myślenia o macierzyństwie? Wnioski z międzynarodowej konferencji naukowej
5 czerwca 2026

Dlaczego potrzebujemy zmiany myślenia o macierzyństwie? Wnioski z międzynarodowej konferencji naukowej

Przegląd instrumentów wsparcia rodziny, zakaz surogacji jako współczesnego niewolnictwa, nowa…

Przykazanie „Nie zabijaj” w rzeczywistości społeczno-politycznej. Spotkanie w Klubie Stańczyka
2 czerwca 2026

Przykazanie „Nie zabijaj” w rzeczywistości społeczno-politycznej. Spotkanie w Klubie Stańczyka

Jan Łopuszański rozwinął refleksję o porządku prawa, przypominając rolę prawa…

Polska wobec wyzwań centralizacji UE i kryzysu tożsamości Europy. Ordo Iuris na Kongresie Polska Wielki Projekt
2 czerwca 2026

Polska wobec wyzwań centralizacji UE i kryzysu tożsamości Europy. Ordo Iuris na Kongresie Polska Wielki Projekt

Eksperci, publicyści i politycy debatowali o procesach centralizacji UE, roli…

Rząd przyjął wybrakowany projekt ustawy antypornograficznej. Brakuje ważnej definicji
2 czerwca 2026

Rząd przyjął wybrakowany projekt ustawy antypornograficznej. Brakuje ważnej definicji

Projekt został jest znacząco wybrakowany, ponieważ zabrakło w nim definicji…

Grzywna za obronę rodziny i sprzeciw wobec postulatów ruchu LGBT. Ordo Iuris składa apelację
2 czerwca 2026

Grzywna za obronę rodziny i sprzeciw wobec postulatów ruchu LGBT. Ordo Iuris składa apelację

Uczestnicy demonstracji trzymali baner z napisem „Rodzina siłą Narodu” i…

Stop transkrypcji zagranicznych związków jednopłciowych. Ordo Iuris przedstawia projekt ustawy
1 czerwca 2026

Stop transkrypcji zagranicznych związków jednopłciowych. Ordo Iuris przedstawia projekt ustawy

To kompleksowa odpowiedź na nasilające się próby przenoszenia do polskiego…