23 stycznia 2018 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) wybrało nowego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCZ) w Strasburgu – Maríę Elósegui Ichaso, która jednocześnie stała się pierwszą Hiszpanką w składzie ETPCZ.
23 stycznia 2018 roku Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) wybrało nowego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCZ) w Strasburgu – Maríę Elósegui Ichaso, która jednocześnie stała się pierwszą Hiszpanką w składzie ETPCZ.
Tuż przed głosowaniem Instytut Ordo Iuris rekomendował części polskich parlamentarzystów wchodzących w skład PACE udzielenie poparcia Maríi Elósegui, która jest nie tylko prawnikiem o niekwestionowanym dorobku zawodowym i naukowym, ale również osobą wierną swoim konserwatywnym przekonaniom.
María Elósegui Ichaso jest ekspertem z zakresu praw człowieka o międzynarodowej renomie, profesorem prawa na Uniwersytecie w Saragossie, autorką 15 książek i 86 artykułów naukowych na temat prawa europejskiego. Jako prawnik okazuje przywiązanie do podstawowych wartości, które leżą u podstaw europejskiego ładu prawnego: szacunku dla życia nienarodzonych dzieci, poszanowania tożsamości małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny oraz rodziny jako elementarnej komórki społeczeństwa. W swoich publikacjach wykluczała możliwość traktowania związków homoseksualnych na równi z małżeństwami oraz sprzeciwiała się międzynarodowym programom promującym aborcję i narzucającym edukację seksualną dzieciom z krajów afrykańskich.
Wybór Maríi Elósegui Ichaso stanowi krok w dobrym kierunku dający nadzieję na powrót do elementarnych wartości, które legły u podstaw Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. – powiedziała Karina Walinowicz, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.
Europejski Trybunał Praw Człowieka, utworzony 1959 roku w Strasburgu, jest organem sądownictwa międzynarodowego, orzekającym o naruszeniach praw gwarantowanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka a także jej protokołach dodatkowych. W skład Trybunały wchodzą sędziowie, po jednym z każdego państwa członkowskiego Rady Europy.
W dotychczasowym orzecznictwie Trybunał w Strasburgu wielokrotnie ulegał ideologicznym postulatom radykalnej lewicy, wspierając poszerzanie dostępu do aborcji (m.in. w sprawie Tysiąc przeciwko Polsce), ograniczenia wolności sumienia (w sprawie Pichon i Sajous przeciwko Francji) oraz przywileje dla par homoseksualnych (m.in. w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom).