· W ostatnim czasie w wielu miejscach w Polsce i na świecie dochodzi do licznych protestów z udziałem aktywistów klimatycznych.

· Demonstranci często blokują drogi, przyklejając się do jezdni.

· Aktywiści dopuszczają się też niszczenia zabytków i dzieł sztuki oraz zakłócania wydarzeń kulturalnych lub naukowych.

· Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik wyjaśniający, jak reagować na tego typu czyny popełniane przez działaczy klimatycznych.

· Prawnicy wskazują, m.in, co robić, gdy mamy do czynienia z blokadą ulicy oraz, czy można wobec osób nielegalnie protestujących zastosować siłę fizyczną lub dokonać ich obywatelskiego zatrzymania.

· Wstęp do poradnika napisał publicysta Łukasz Warzecha.

 

POBIERZ PORADNIK – LINK

 

W godzinach szczytu wbiegają na główne ulice Warszawy, przyklejają się do asfaltu, tworząc gigantyczne korki i opóźniając przejazd karetek pogotowia, zakłócają koncert w Filharmonii Narodowej i oblewają farbą warszawską syrenkę, krzycząc „To jest alarm! Jesteśmy ostatnim pokoleniem”. W ostatnim czasie działania aktywistów klimatycznych w Polsce ulegają znacznemu nasileniu i radykalizacji.

 

Obrana przez nich forma protestów w wielu przypadkach opiera się na aktach łamania prawa. Dbają, aby ich aktywność została zarejestrowana i odnotowana w mediach, i usprawiedliwiają swoje chuligańskie wybryki koniecznością wymuszenia na rządzie realizacji postawionych przez siebie postulatów. Ich działania uderzają przede wszystkim w mieszkańców miast, uprzykrzając im zwykłe, codzienne życie.

 

Temat zmian klimatycznych nie jest w naszej debacie społeczno-politycznej niczym nowym. Dyskusja wokół niego coraz częściej jednak przenosi się na polskie ulice i przybiera formy całkowicie nieakceptowalne. W sytuacji, gdy bezcenne dzieła sztuki czy pomniki oblewane są farbą, koncerty, opery i sztuki przerywane, a wreszcie tamowany jest ruch uliczny poprzez przyklejanie się aktywistów do jezdni – mamy do czynienia po prostu z naruszeniem licznych przepisów polskiego prawa.

 

Dlatego Instytut Ordo Iuris przygotował krótki poradnik odpowiadający na szereg pytań́ i wątpliwości związanych z granicą dopuszczalnego przeciwdziałania chuligańskim wybrykom, uprzykrzającym codzienne życie mieszkańców miasta przez blokowanie ulic, pospolity wandalizm oraz zakłócania publicznych wydarzeń. W publikacji zostały podane przykładowe wykroczenia i przestępstwa, których znamiona mogą realizować opisywane działania aktywistów klimatycznych.

 

Jak pisze we wstępie do poradnika Łukasz Warzecha, działania „klimatystów” są najczęściej wymierzone nie w rządzących (przeciwko którym protestują), ale w zwykłych obywateli. W ocenie publicysty, osoby uczestniczące „w chuligańskich akcjach wykazują zachowania typowe dla sekty”. Łukasz Warzecha podkreśla, że aktywiści klimatyczni najdalej posuwają się w państwach takich, jak Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie dopuszczali się nawet ataków na fabryki czy blokowania ogólnokrajowych autostrad.

 

Poradnik odpowiada na szereg pytań i wątpliwości, które będą towarzyszyć polskim kierowcom, m. in.:

  • czy blokowanie ulic jest zgodne z prawem?
  • czy świadek zdarzenia może zastosować́ siłę̨ fizyczną w celu ujęcia sprawcy czynu zabronionego?
  • jak się zachować, gdy aktywiści klimatyczni blokują przejazd?
  • Co, jeśli aktywista jest przyklejony do asfaltu?
  • jak utrwalać́ przebieg popełnienia czynu zabronionego?
  • czy mogę domagać się odszkodowania od osoby, która blokuje mi przejazd?
  • czy jesteśmy skazani na „ekoterroryzm”?

 

Instytut Ordo Iuris organizuje również szkolenie online dla kierowców i przechodniów, dotyczące reagowania na niezgodne z prawem działania aktywistów klimatycznych. Poprowadzą je eksperci Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris. Szkolenie odbędzie się 17 maja o godz. 20. Zapisy poprzez LINK.

 

Instytut Ordo Iuris zapowiada także, że stosownie do swoich możliwości będzie oferował nieodpłatną pomoc prawną osobom, których prawa i wolności zostały naruszone w wyniku bezprawnych działań aktywistów klimatycznych.

Czytaj więcej

Miniony tydzień w Ordo Iuris
10 października 2025

Miniony tydzień w Ordo Iuris

Instytut Ordo Iuris wysłał do szpitali przypomnienie dotyczące możliwości korzystania…

NSA uchyla wyrok WSA ws. ideologicznego programu warszawskiego ratusza
10 października 2025

NSA uchyla wyrok WSA ws. ideologicznego programu warszawskiego ratusza

Praktyczne konsekwencje przeciwdziałania „dyskryminacji ze względu na tożsamość lub ekspresję…

Czy Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wspiera aborcję i dostęp dzieci do pornografii?
9 października 2025

Czy Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wspiera aborcję i dostęp dzieci do pornografii?

Przyjęcie raportu PACE pokazuje, że w Europie trwa zmaganie o…

Prześladowany za obronę chrześcijan: rozmowa z Adamem S. – prezesem Fidei Defensor (WIDEO)
9 października 2025

Prześladowany za obronę chrześcijan: rozmowa z Adamem S. – prezesem Fidei Defensor (WIDEO)

Fidei Defensor i Ordo Iuris razem w obronie chrześcijan –…

Wolność sumienia gwarantowana każdemu – przypomina szpitalom Ordo Iuris
8 października 2025

Wolność sumienia gwarantowana każdemu – przypomina szpitalom Ordo Iuris

Instytut Ordo Iuris wysłał do szpitali wyjaśnienia dotyczące korzystania z…

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne wchodzą w życie, prace nad uzupełnieniem Traktatu pandemicznego kontynuowane
8 października 2025

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne wchodzą w życie, prace nad uzupełnieniem Traktatu pandemicznego kontynuowane

Prace prowadzone nad poprawkami do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych od samego…

Holenderski parlament przeciwko dodaniu „prawa do aborcji” do kategorii praw człowieka
7 października 2025

Holenderski parlament przeciwko dodaniu „prawa do aborcji” do kategorii praw człowieka

Głosowanie, a właściwie jego wynik, jest wielkim sukcesem holenderskich środowisk…

Ordo Iuris w międzynarodowej koalicji wspierającej raport przeciwko surogacji
6 października 2025

Ordo Iuris w międzynarodowej koalicji wspierającej raport przeciwko surogacji

Dokument stwierdza, że surogacja jest nie do pogodzenia z godnością…

Miniony tydzień w Ordo Iuris
3 października 2025

Miniony tydzień w Ordo Iuris

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy nowelizacji ustawy o „mowie nienawiści”…

Rada Praw Człowieka ONZ forsuje aborcję pod pretekstem ochrony zdrowia matek
3 października 2025

Rada Praw Człowieka ONZ forsuje aborcję pod pretekstem ochrony zdrowia matek

Dokument został obudowany szeregiem ideologicznych sformułowań, w tym wielokrotnymi odniesieniami…