W głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku miała miejsce międzynarodowa konferencja poświęcona znaczeniu rodziny dla społeczeństwa i konieczności jej skutecznej prawnej ochrony. Wydarzenie odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny. Instytut Ordo Iuris zaprezentował podczas konferencji projekt Konwencji o Prawach Rodziny.

PROJEKT KONWENCJI O PRAWACH RODZINY

Instytut reprezentowały Rozalia Kielmans-Ratyńska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego oraz Karina Walinowicz, Dyrektor Centrum Wolności Religijnej. Konwencja, której projekt został zaprezentowany, opiera się na podstawowych wartościach takich jak ochrona życia i tożsamości małżeństwa. Gwarantuje także najważniejsze prawa małżonków, rodziców i dzieci. Zawiera zapisy mające przeciwdziałać przemocy domowej.

„Podczas wydarzenia zauważyłyśmy, że takie grupy jak kobiety i dzieci mają dedykowane im konwencje międzynarodowe, za to jedna z najważniejszych grup społeczeństwa jaką jest rodzina, dzięki której kobiety jak i dzieci mogą rozwijać się zarówno społecznie jak i ekonomicznie, nie ma ochrony prawnej w postaci traktatu międzynarodowego. Podkreśliłyśmy, że obecnie jest najwyższy czas aby zagwarantować ochronę praw rodziny, przyjmując Konwencję o Prawach Rodziny” –  skomentowała Rozalia Kielmans-Ratyńska.

Do celów konferencji „Potrzeba nam rodziny” należało podkreślenie znaczenia i roli rodziny dla otaczającej rzeczywistości, obejmującej wszystkie kultury, religie i tradycje na całym świecie. Przypomniano, że państwa są zobowiązane do obrony rodziny poprzez ochronę m.in. prawa do życia, prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi przekonaniami, ochrony małżeństwa w krajowych ustawodawstwach oraz wyeksponowania ochronnej roli rodziny względem jej członków, w szczególności w kontekście walki z ubóstwem i przemocą na świecie. Wydarzenie podzielone było na trzy panele. W pierwszym głos zabrali przedstawiciele państw, w drugim naukowcy, a w trzecim reprezentanci organizacji społecznych.

Delegaci niektórych państw, m.in. Stolicy Apostolskiej i USA oraz przedstawiciele organizacji eksperckich, w tym Ordo Iuris, wezwały ONZ do ochrony rodziny i obrony małżeństwa. Obecne na sali delegacje zobowiązały się do wspierania rodziny w swoich państwach oraz do podejmowania wszelkich inicjatyw wzmacniających rodzinę na międzynarodowym forum, gdzie znajduje się ona pod bezprecedensowym atakiem.  

W trakcie spotkania wskazywano na zagrożenia wynikające z systematycznego naruszania czy ograniczania praw rodziców w wielu krajach oraz dostępu dzieci do pornograficznych treści. Zwrócono też uwagę na problem przestępczości seksualnej w internecie, której ofiarami padają dzieci. Przedstawiano badania wskazujące na ścisły związek pomiędzy trwałością więzi małżeńskich, łączących kobietę i mężczyznę  a stabilnością i dobrobytem materialnym rodziny i społeczeństw. Podkreślano, iż zagrożenie, przed którym staje współczesna rodzina wynika także z rozprzestrzeniania się ideologii ruchu LGBT czy gender, dążących do zredefiniowania znaczenia rodziny i małżeństwa. Zwrócono uwagę, że obowiązkiem państw oraz międzynarodowej społeczności jest obrona rodziny, z poszanowaniem jej naturalnej struktury oraz jej przyrodzonych, niezbywalnych praw. 

Konferencja ta ma szczególne znaczenie w związku z polityką ONZ promującą często działania i postulaty o antyrodzinnym charakterze. Organizacja w ostatnich dekadach jest zdominowana przez nurty osłabiające rodzinę i prawne gwarancje jej ochrony oraz zagrażające jej bezpiecznemu funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Czytaj więcej

Matka na pogrzebie dziecka w kajdankach zespolonych. Sąd: Służba Więzienna nie złamała prawa
3 marca 2026

Matka na pogrzebie dziecka w kajdankach zespolonych. Sąd: Służba Więzienna nie złamała prawa

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi–Południe nie uwzględnił zażalenia na umorzenie…

Rok więzienia za modlitwę przed kliniką aborcyjną? Projekt ustawy w Hiszpanii
3 marca 2026

Rok więzienia za modlitwę przed kliniką aborcyjną? Projekt ustawy w Hiszpanii

Projekt przewiduje utworzenie 200-metrowych „stref ochronnych” wokół placówek przeprowadzających aborcję,…

Protestujący rolnik opuszcza areszt
2 marca 2026

Protestujący rolnik opuszcza areszt

Instytut Ordo Iuris, który reprezentuje podejrzanego, wskazywał na brak przesłanek…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
27 lutego 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

W Klubie Stańczyka odbyła się prezentacja polskiej wersji raportu „Odzyskać…

KE popiera możliwość finansowania aborcji ze środków unijnych – decyzja wbrew kompetencjom Unii Europejskiej
27 lutego 2026

KE popiera możliwość finansowania aborcji ze środków unijnych – decyzja wbrew kompetencjom Unii Europejskiej

Państwa członkowskie będą mogły dobrowolnie korzystać z funduszu europejskiego, tzw. European…

Ideologia gender, edukacja seksualna oraz procedury „zmiany płci” krytykowane przez ekspertów na forum ONZ
26 lutego 2026

Ideologia gender, edukacja seksualna oraz procedury „zmiany płci” krytykowane przez ekspertów na forum ONZ

Uczestnicy konferencji wskazywali, że tego typu praktyki uderzają w godność…

Proces młodej matki sprzeciwiającej się imigracji. Pierwsza rozprawa w Zamościu
25 lutego 2026

Proces młodej matki sprzeciwiającej się imigracji. Pierwsza rozprawa w Zamościu

Kluczowy świadek oskarżenia składał obszerne zeznania dotyczące ogólnej sytuacji społecznej…

Masowa migracja „procesem samobójczym” – polska premiera raportu „Odzyskać kontrolę. Renacjonalizacja polityki migracyjnej i azylowej UE”
25 lutego 2026

Masowa migracja „procesem samobójczym” – polska premiera raportu „Odzyskać kontrolę. Renacjonalizacja polityki migracyjnej i azylowej UE”

Publikacja wykazuje, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą odzyskać realne…

Ministerstwo ignoruje konsekwentną linię orzeczniczą SN. Spór o odwołanie rzecznika
24 lutego 2026

Ministerstwo ignoruje konsekwentną linię orzeczniczą SN. Spór o odwołanie rzecznika

Postanowienie, na które powołuje się Ministerstwo Sprawiedliwości, w istocie stanowi…

Portoryko uznaje dziecko poczęte za człowieka i zaostrza kary za zabójstwo kobiety w ciąży
24 lutego 2026

Portoryko uznaje dziecko poczęte za człowieka i zaostrza kary za zabójstwo kobiety w ciąży

Gubernator Portoryko podpisała projekt ustawy klasyfikujący zabójstwo kobiety w ciąży…