Koalicja Wolności na rzecz Wolnych i Uczciwych Wyborów (Liberty Coalition for a Free and Fair Election—LCFFE) została powołana w celu zapewniania przejrzystości i legalności procesu wyborczego na Węgrzech.

Nasza misja obserwacyjna ma na celu ocenę przebiegu wyborów w sposób bezstronny i profesjonalny, przyczyniając się do ochrony standardów demokratycznych.

Koalicję Wolności powołano, by chronić uczciwość wyborów na Węgrzech.

Międzynarodowa misja obserwacji wyborów Koalicji Wolności będzie monitorować proces wyborczy oraz wybory 12 kwietnia z zespołem liczącym niemal sto osób, w którego skład wchodzi główny zespół ekspertów.

Międzynarodowa misja obserwacji wyborów, która przybywa na Węgry, została powołana aby monitorować przejrzystość, legalność i integralność procesu wyborczego oraz wyborów parlamentarnych. Działania monitorujące Koalicji Wolności będą koncentrować się na zgodnym z prawem przebiegu wyborów, a także na ocenie, czy węgierscy wyborcy mogą swobodnie wyrażać swoją wolę polityczną w warunkach demokratycznych i bez niedozwolonych nacisków oraz czy wyniki wyborów wiernie odzwierciedlają wolę narodu.

Koalicja Wolności składa się z niemal stu obserwatorów z różnych części świata (Argentyny, Austrii, Czech, Hiszpanii, Kenii, Niemiec, Polski, Serbii, Tanzanii, Stanów Zjednoczonych i Włoch), z których wielu reprezentuje powszechnie znane organizacje i instytuty branżowe.

Jak podkreślono w Kodeksie Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych (Wytyczne i raport wyjaśniający) przyjętym przez Komisję Wenecką, obserwacja wyborów odgrywa ważną rolę, ponieważ dostarcza dowodów na to, czy proces wyborczy przebiegał prawidłowo, czy też nie. Zgodnie z międzynarodowo uznanymi standardami, potwierdzonymi przez Kodeks, podstawową misją obserwatorów wyborów jest ochrona pięciu zasad leżących u podstaw europejskiego dziedzictwa wyborczego: powszechności, równości, wolności, tajności i bezpośredniości wyborów. Jednak rola obserwatorów wyborów polega nie tylko na monitorowaniu przestrzegania tych fundamentalnych konstytucyjnych zasad prawa wyborczego, lecz także na ocenie, czy spełnione są określone podstawowe i niezbędne warunki demokratycznego państwa prawnego.

Zgodnie z Deklaracją Zasad Międzynarodowej Obserwacji Wyborów, przyjętą w Organizacji Narodów Zjednoczonych 27 października 2005 r., międzynarodowa obserwacja wyborów musi być prowadzona z poszanowaniem suwerenności i przepisów prawa państwa przyjmującego, a także władz krajowych, w tym organów wyborczych. Międzynarodowa obserwacja wyborów, która koncentruje się na prawach obywatelskich i politycznych, stanowi część międzynarodowego monitorowania praw człowieka i musi być prowadzona zgodnie z najwyższymi standardami bezstronności wobec krajowych rywali politycznych.

Bezstronność, jako jedna z podstawowych cech międzynarodowej obserwacji wyborów, jest osiągana i wykazywana poprzez systematyczne, kompleksowe i dokładne gromadzenie informacji na temat przepisów prawa, procesów i instytucji związanych z przeprowadzaniem wyborów oraz innych czynników dotyczących ogólnego otoczenia wyborczego. Bezstronna i profesjonalna analiza takich informacji oraz formułowanie wniosków dotyczących charakteru procesów wyborczych muszą opierać się na najwyższych standardach dokładności informacji i bezstronności analizy.

Koalicja Wolności postanowiła przyjąć następujące zasady, oparte na najlepszych praktykach międzynarodowych, potwierdzonych w Wytycznych w sprawie międzynarodowo uznanego statusu obserwatorów wyborów, przyjętych przez Radę ds. Wyborów Demokratycznych przy Komisji Weneckiej:

1. Obserwatorzy wyborów nie mogą ingerować w proces wyborczy i muszą być politycznie bezstronni, przy ścisłym przestrzeganiu zasady bezstronności i nieingerencji. Międzynarodowi obserwatorzy wyborów nigdy nie powinni okazywać jakiejkolwiek osobistej stronniczości ani preferencji związanych z kwestiami, które mogą mieć implikacje polityczne lub wyborcze i powinni powstrzymywać się od podejmowania jakiejkolwiek działalności politycznej lub partyjnej.

2. Obserwatorzy muszą opierać swoje raporty i wnioski na weryfikowalnych, opartych na faktach dowodach, z profesjonalną dokładnością i przy ścisłym poszanowaniu bezstronności.

3. Obserwatorzy wyborów powinni przestrzegać wszystkich krajowych ustaw i rozporządzeń państwa przyjmującego. Status obserwatora wyborów wymaga ścisłego przestrzegania ram prawnych państwa, w którym odbywają się wybory. Obserwatorzy wyborów muszą okazywać szacunek wobec urzędników wyborczych, innych władz krajowych oraz wszystkich pozostałych uczestników procesu, a wreszcie powinni zawsze, także w czasie wolnym, zachowywać się w sposób profesjonalny i nienaganny.

4. Ustalenia międzynarodowych misji obserwacji wyborów stanowią wspólny, oparty na faktach punkt odniesienia dla wszystkich osób zainteresowanych wyborami, w tym dla konkurentów politycznych. Od międzynarodowych misji obserwacji wyborów oczekuje się wydawania rzetelnych i bezstronnych oświadczeń dla opinii publicznej. Podczas wystąpień w mediach obserwatorzy powinni zawsze odróżniać swoje indywidualne poglądy od obserwacji oficjalnie wspieranych przez misję obserwacyjną.

Koalicją kierują dwaj wybitni eksperci: Anna Wellisz, specjalistka ds. komunikacji (Stany Zjednoczone) oraz Jerzy Kwaśniewski, adwokat i ekspert w dziedzinie prawa (Polska).

Grupa ekspertów misji, licząca łącznie ośmiu członków, rozpocznie pracę dwa tygodnie przed dniem wyborów, natomiast pozostali analitycy i obserwatorzy będą sukcesywnie przybywać na Węgry.

Koalicja Wolności zbada cały proces wyborczy, przeprowadzając konsultacje z organami wyborczymi, instytucjami konstytucyjnymi, partiami politycznymi, mediami oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. W dniu wyborów misja będzie obecna w lokalach wyborczych w całym kraju. Nadrzędnym celem jest przedstawienie kompleksowej i dobrze uzasadnionej oceny przebiegu wyborów oraz integralności procesu wyborczego.

Utworzenie Koalicji Wolności było również spowodowane krytyką – formułowaną w całym spektrum politycznym – dotyczącą misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która obecnie działa w kraju. Taka krytyka, w połączeniu z faktem, że OBWE odrzuciła wnioski kilku wysoko wykwalifikowanych ekspertów o udział w swojej misji obserwacji wyborów na Węgrzech, utwierdza w przekonaniu, że istnieje potrzeba wysłania dodatkowej, międzynarodowej misji obserwacji wyborów, złożonej z wykwalifikowanych i bezstronnych członków.

Koalicja Wolności wyraża nadzieję, że konkurencja w dążeniu do doskonałości w zakresie przestrzegania najlepszych praktyk, międzynarodowych standardów oraz zasad bezstronnej, demokratycznej i pełnej szacunku obserwacji wyborów wesprze naród węgierski w autentycznym akcie demokratycznych wyborów, które są wyrazem suwerenności, która przysługuje narodowi każdego kraju, a wolne wyrażenie jego woli stanowi podstawę władzy i legitymacji rządu.

Źródło zdjęcia okładkowego: Adobe Stock

Wesprzyj nas

Czytaj więcej

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
19 czerwca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

W siedzibie Ordo Iuris miała miejsce konferencja prasowa Ordo Iuris…

Minister Sprawiedliwości stosuje represje wobec członka KRS protestującego przeciwko wątpliwym działaniom Rady
19 czerwca 2026

Minister Sprawiedliwości stosuje represje wobec członka KRS protestującego przeciwko wątpliwym działaniom Rady

Minister Sprawiedliwości Waldemar Żurek odsunął od czynności służbowych sędziego Łukasza…

Włochy chronią dzieci przed seksualizacją. Parlament po stronie praw rodziców
19 czerwca 2026

Włochy chronią dzieci przed seksualizacją. Parlament po stronie praw rodziców

Włoski Senat ostatecznie uchwalił ustawę wzmacniającą prawa rodziców w zakresie…

Premier Fico stawia opór instytucjom Unii Europejskiej. Słowacja nie uzna zagranicznych „małżeństw jednopłciowych”
18 czerwca 2026

Premier Fico stawia opór instytucjom Unii Europejskiej. Słowacja nie uzna zagranicznych „małżeństw jednopłciowych”

Premier Słowacji Robert Fico ogłosił, że jego kraj nie będzie…

Ordo Iuris na konferencji KRRiT. Radę i Instytut łączy współpraca naukowa
18 czerwca 2026

Ordo Iuris na konferencji KRRiT. Radę i Instytut łączy współpraca naukowa

Pluralizm mediów i ochrona przed koncentracją kapitału to tematy, które…

Polska jak Chiny i Korea Północna. Aborcyjne wytyczne degradują poziom ochrony życia
17 czerwca 2026

Polska jak Chiny i Korea Północna. Aborcyjne wytyczne degradują poziom ochrony życia

Instytut Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny zaprezentowały aktualizację…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
12 czerwca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Ordo Iuris i Centrum Życia i Rodziny zorganizowały konferencję prasową…

Przedstawiciel Ordo Iuris wziął udział w posiedzeniu zespołu parlamentarnego poświęconego atakom rządu na niezależnych dziennikarzy
12 czerwca 2026

Przedstawiciel Ordo Iuris wziął udział w posiedzeniu zespołu parlamentarnego poświęconego atakom rządu na niezależnych dziennikarzy

Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu poświęconego atakom władzy na niezależnych dziennikarzy…

Wzajemne uznawanie rodzicielstwa w UE: rząd Tuska przyznaje, że projekt rozporządzenia obejmuje adopcję przez pary jednopłciowe i surogację
12 czerwca 2026

Wzajemne uznawanie rodzicielstwa w UE: rząd Tuska przyznaje, że projekt rozporządzenia obejmuje adopcję przez pary jednopłciowe i surogację

Przedstawiciel rządu przyznał na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej,…

Bunt dla Konstytucji przed Pałacem Kultury – Ordo Iuris apeluje do urzędników i samorządowców
11 czerwca 2026

Bunt dla Konstytucji przed Pałacem Kultury – Ordo Iuris apeluje do urzędników i samorządowców

Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny wezwali urzędników…