• W Klubie Stańczyka odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona zagadnieniu edukacji klasycznej, organizowana przez Centrum Edukacyjne Ordo Iuris i węgierski think tank Mathias Corvinus Collegium (MCC). W wydarzeniu wzięli udział eksperci z Polski, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Francji, USA, Kanady czy Turcji.

• Światowe Zgromadzenie Zdrowia, główny organ WHO, zdecydowało o przyjęciu tzw. traktatu pandemicznego. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę dokumentu, w której zwraca uwagę na kontrowersyjne zapisy i rekomenduje jego odrzucenie.  Instytut wystosował także do Ministerstwa Zdrowia wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczący udziału Polski w pracach nad traktatem.

• W odpowiedzi na działanie francuskiego urzędu, właściciel największych platform pornograficznych zamyka działalność we Francji. W Polsce natomiast już od 3 miesięcy w sejmowych komisjach czeka na dalsze procedowanie projekt ustawy „Stop Narkotykowi Pornografii, przygotowany przez ekspertów Ordo Iuris.

• Rząd Węgier przyjął rozporządzenie, na mocy którego zakazane będzie wywieszanie flag ruchu LGBT na rządowych budynkach państwowych, w tym szkołach. O sprawie informuje Patryk Ignaszczak, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Interwencje

•  Naczelny Sąd Lekarski uwzględnił zażalenie na zawieszenie przez Okręgowy Sąd Lekarski w Lublinie postępowania w sprawie kobiety, której nienarodzone dziecko zostało przez lekarzy błędnie zdiagnozowane jako martwe. Pomoc prawną pokrzywdzonej zapewnił Instytut Ordo Iuris.

• Prokuratura Regionalna w Warszawie wycofała kasację od wyroku uniewinniającego Tomasza Arabskiego i innych byłych urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialnych za organizację lotu prezydenckiego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Prawnicy Ordo Iuris, reprezentujący bliskich ofiar katastrofy, również złożyli kasację w tej sprawie.

• Instytut Ordo Iuris złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa pomocnictwa w aborcji, w związku z wyemitowanym na antenie Polsat News reportażem „Podziemie Europy”.

Komentarze

•  Adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, pisze o wyzwaniach związanych z działaniami na rzecz powstrzymania destrukcji państwa przez rząd Donalda Tuska oraz o perspektywie współpracy z nowym prezydentem – dr Karolem Nawrockim.

• Zakończono zbiórkę podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „My Voice, My Choice”, mającą na celu ustanowienie mechanizmu finansowania aborcji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Sprawę komentuje Julia Książek, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

• Red. Tomasz Rowiński komentuje wyniki wyborów prezydenckich w Polsce, wskazując, że przedstawiciele środowisk liberalnych mają problem z zaakceptowaniem demokratycznego wyboru Polaków.

Spotkania

• W Pniewniku odbyło się spotkanie z r.pr. Markiem Puzio dotyczące zagrożeń edukacji seksualnej i praw rodziców w szkole.

Już wkrótce następne ważne wydarzenia:

•  10 czerwca  Zielna 29, g. 15.00 – Konferencja prasowa dotycząca raportu: „Naruszenia zasad demokratycznego państwa prawnego i praworządności przez rząd Donalda Tuska”. W konferencji wezmą udział adw. Jerzy Kwaśniewski, dr Łukasz Bernaciński oraz adw. Bartosz Lewandowski.

• 11 czerwca – Chotomów, g. 19.00 – Spotkanie z r.pr. Markiem Puzio dotyczące praw rodziców w szkole.

• 12 czerwca  Góra Kalwaria, g. 19.00 – Spotkanie z r.pr. Markiem Puzio dotyczące zagrożeń w edukacji wraz z projekcją filmu „Zatrute umysły”.

Zobacz podsumowanie poprzedniego tygodnia w Ordo Iuris – LINK

Bądź na bieżąco! Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter.

Źródło zdjęcia okładkowego: Ordo Iuris

Wesprzyj nas

Czytaj więcej

Opinia Ordo Iuris dla ONZ: Rodzice mają pierwszeństwo w decydowaniu o edukacji dziecka
8 czerwca 2026

Opinia Ordo Iuris dla ONZ: Rodzice mają pierwszeństwo w decydowaniu o edukacji dziecka

Instytut Ordo Iuris przedłożył opinię na forum ONZ ds. praw…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
7 czerwca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się międzynarodowa konferencja pt….

Reemigracja jako odpowiedź na kryzys migracyjny? Wnioski ze szczytu w Porto
6 czerwca 2026

Reemigracja jako odpowiedź na kryzys migracyjny? Wnioski ze szczytu w Porto

Szczyt zgromadził ponad 600 osób z całego świata, głównie z…

Dlaczego potrzebujemy zmiany myślenia o macierzyństwie? Wnioski z międzynarodowej konferencji naukowej
5 czerwca 2026

Dlaczego potrzebujemy zmiany myślenia o macierzyństwie? Wnioski z międzynarodowej konferencji naukowej

Przegląd instrumentów wsparcia rodziny, zakaz surogacji jako współczesnego niewolnictwa, nowa…

Przykazanie „Nie zabijaj” w rzeczywistości społeczno-politycznej. Spotkanie w Klubie Stańczyka
2 czerwca 2026

Przykazanie „Nie zabijaj” w rzeczywistości społeczno-politycznej. Spotkanie w Klubie Stańczyka

Jan Łopuszański rozwinął refleksję o porządku prawa, przypominając rolę prawa…

Polska wobec wyzwań centralizacji UE i kryzysu tożsamości Europy. Ordo Iuris na Kongresie Polska Wielki Projekt
2 czerwca 2026

Polska wobec wyzwań centralizacji UE i kryzysu tożsamości Europy. Ordo Iuris na Kongresie Polska Wielki Projekt

Eksperci, publicyści i politycy debatowali o procesach centralizacji UE, roli…

Rząd przyjął wybrakowany projekt ustawy antypornograficznej. Brakuje ważnej definicji
2 czerwca 2026

Rząd przyjął wybrakowany projekt ustawy antypornograficznej. Brakuje ważnej definicji

Projekt został jest znacząco wybrakowany, ponieważ zabrakło w nim definicji…

Grzywna za obronę rodziny i sprzeciw wobec postulatów ruchu LGBT. Ordo Iuris składa apelację
2 czerwca 2026

Grzywna za obronę rodziny i sprzeciw wobec postulatów ruchu LGBT. Ordo Iuris składa apelację

Uczestnicy demonstracji trzymali baner z napisem „Rodzina siłą Narodu” i…

Stop transkrypcji zagranicznych związków jednopłciowych. Ordo Iuris przedstawia projekt ustawy
1 czerwca 2026

Stop transkrypcji zagranicznych związków jednopłciowych. Ordo Iuris przedstawia projekt ustawy

To kompleksowa odpowiedź na nasilające się próby przenoszenia do polskiego…

„Stop eutanazji w Europie” – międzynarodowa konferencja w Paryżu
1 czerwca 2026

„Stop eutanazji w Europie” – międzynarodowa konferencja w Paryżu

Legalizacja eutanazji jest nierozerwalnie związana z manipulacją językową: hasła o…