Coraz większe zainteresowanie wywołuje kwestia skutecznego zwalczania przemocy. Ma to związek z projektem ustawy mającym na celu wypowiedzenie Konwencji stambulskiej – dokumentu, który, wbrew nazwie, nie chroni skutecznie przed przemocą domową. Z tego powodu, komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” zorganizował Forum Przeciwko Przemocy. Wzięli w nim udział prawnicy, przedstawiciele Prezydenta RP, władz samorządowych, służb socjalnych, organizacji prorodzinnych oraz Policji. 

Spotkanie, które miało miejsce 29 marca 2021r., oparte było na wybranych tematach, określonych przez szerokie środowisko członków rządowego Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w projekcie Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy na lata 2020-2026 oraz w oparciu o postulaty podnoszone w debacie publicznej. 

Uczestnicy Forum pochylili się nad stanem badań społecznych dotyczących problematyki przemocy domowej. Dyskutowali również o wskaźnikach kluczowych dla polityki przeciwdziałania przemocy, takich jak przyczyny tego zjawiska, czynniki ryzyka oraz jego skutki z punktu widzenia indywidualnego, społecznego i gospodarczego. Ocenili również podejmowane dotychczas działania w obszarze walki z przemocą. 

Dyskusja dotyczyła także kampanii społecznych i edukacji społecznej w tym zakresie. Omówiona została też kwestia współpracy organów samorządu terytorialnego z organizacjami społecznymi i związkami wyznaniowymi. Uczestnicy spotkania poruszyli również zagadnienie wpływu mediów na przemoc i jej zwalczanie. 

Dyskutowano także na temat podstawowych pojęć związanych z przemocą. Poruszona została kwestia polityki przeciwdziałania przemocy w wybranych obszarach regulacji prawnych. Rozmowy dotyczyły też kwestii instytucjonalnego wsparcia ofiar przemocy domowej – ośrodków interwencji kryzysowej, punktów konsultacyjnych czy telefonów zaufania.   

Podczas Forum rozmawiano również o propozycjach zmian w prawie karnym, wprowadzeniu obowiązkowej terapii dla sprawców przemocy i skutecznych metod resocjalizacji. Uczestnicy poruszyli także zagadnienie walki z uchylaniem się od obowiązku alimentacyjnego. 

W obradach, oprócz ekspertów Ordo Iuris, udział wzięli reprezentant Prezydenta RP, przedstawiciele Policji, władz samorządowych, ośrodków wsparcia oraz organizacji społecznych, w tym między innymi Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci. 

 

Czytaj więcej

Zabił księdza oraz kobietę i usiłował zabijać dalej – trafi do zakładu zamkniętego
20 marca 2026

Zabił księdza oraz kobietę i usiłował zabijać dalej – trafi do zakładu zamkniętego

Sąd Okręgowy w Siedlcach uznał Rafała J. winnym zabójstwa franciszkanina…

Lekarka ścigana za krytykę restrykcji covidowych. Sąd umarza postępowanie
19 marca 2026

Lekarka ścigana za krytykę restrykcji covidowych. Sąd umarza postępowanie

Proces toczył się w związku z podpisaniem przez lekarkę listu…

Protestujący rolnik pozostanie na wolności. Sąd Apelacyjny podtrzymuje decyzję Sądu Okręgowego
17 marca 2026

Protestujący rolnik pozostanie na wolności. Sąd Apelacyjny podtrzymuje decyzję Sądu Okręgowego

Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie uwzględnił zażalenia prokuratora na postanowienie…

„Prawo międzynarodowe nie gwarantuje prawa do aborcji”. Głos Argentyny na forum ONZ
16 marca 2026

„Prawo międzynarodowe nie gwarantuje prawa do aborcji”. Głos Argentyny na forum ONZ

Przedstawiciele Argentyny wskazywali, że prawo międzynarodowe nie gwarantuje tzw. prawa do…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
13 marca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Instytut Ordo Iuris przekazał prezydentowi RP niemal 40 tys. podpisów…

212 tys. podpisów za ochroną dzieci przed pornografią trafi do kosza? Koalicja rządowa przeciwko projektowi
12 marca 2026

212 tys. podpisów za ochroną dzieci przed pornografią trafi do kosza? Koalicja rządowa przeciwko projektowi

Na wniosek Koalicji Obywatelskiej, posłowie sejmowych komisji nie dopuścili do…

Weto dla SAFE – 40 tys. podpisów trafiło do Kancelarii Prezydenta
12 marca 2026

Weto dla SAFE – 40 tys. podpisów trafiło do Kancelarii Prezydenta

W Pałacu Prezydenckim miało miejsce dziś rano spotkanie przedstawicieli Zarządu…

Dostęp do informacji publicznej – teoria i praktyka. Szkolenie Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris
10 marca 2026

Dostęp do informacji publicznej – teoria i praktyka. Szkolenie Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris

Władza, która wie, że jej działania są obserwowane i oceniane,…