· Rada Europy przyjęła skierowane do państw członkowskich rekomendacje dotyczące zwalczania przestępstw z nienawiści.

· Rekomendacje uwzględniają walkę z przestępstwami popełnianymi ze względu na „gender”, „orientację seksualną” czy „ekspresję płciową”.

· W dokumencie stwierdzono też, że Komitet Ministrów Rady Europy odrzuca teorie oparte na istnieniu różnych ras.

· Rekomendacje dotyczą m.in. szkoleń dla policjantów, prokuratorów czy sędziów oraz wprowadzenia rozwiązań prawo-karnych, ukierunkowanych na zwalczanie przestępstw z nienawiści.

· Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat.

 

PRZECZYTAJ ANALIZĘ – LINK

 

Autorzy dokumentu definiują przestępstwo z nienawiści jako popełnione z „elementem nienawiści w oparciu o jedną lub więcej prawdziwych albo postrzeganych cech osobistych lub status”. Natomiast pod pojęciem „cech osobistych lub statusu” umieszczają m.in. płeć biologiczną (sex), „płeć społeczno-kulturową” (gender), „orientację seksualną”,  „ekspresję płciową” czy „cechy płciowe”. W rekomendacjach słowo „rasa” zostało umieszczone w cudzysłowie. Podkreślono, że „Komitet Ministrów odrzuca, podobnie jak Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji, teorie oparte na istnieniu różnych «ras»”.

 

Rada Europy zaleca państwom opracowywanie, przyjmowanie i wdrażanie kompleksowej strategii opartej na podejściu wrażliwym na „gender” W opinii twórców rekomendacji, kraje członkowskie powinny wprowadzić mechanizmy wsparcia dla osób dotkniętych przestępstwami z nienawiści, obejmującego wsparcie psychologiczne, medyczne, finansowe czy prawne, które uwzględnia „płeć społeczno-kulturową (gender), niepełnosprawność i inne cechy chronione”.

 

Według zaleceń Komitetu Ministrów Rady Europy, państwa członkowskie powinny zapewnić ofiarom przestępstw z nienawiści dostęp do ukierunkowanych, wyspecjalizowanych usług wsparcia. Mają przy tym być wrażliwe i reagować na „płeć społeczno-kulturową”. W tym celu kraje powinny m.in. zapewniać szkolenie pracowników wymiaru sprawiedliwości, gwarantować ofiarom skuteczną drogę zgłaszania przestępstw z nienawiści czy zapewniać, że w wyniku zgłoszenia takiego przestępstwa nie zostaną wyciągnięte żadne negatywne konsekwencje. Za przykład podaje się „oddzielenie między zgłaszaniem przestępstw z nienawiści z jednej strony, a egzekwowaniem przepisów imigracyjnych z drugiej”.

 

Rada Europy zaleca także wprowadzenie zmian w prawie karnym. Wśród nich raport wymienia m.in. propozycje wprowadzenia ogólnego przepisu, który stanowi, że element nienawiści jest okolicznością obciążającą w przypadku wszystkich przestępstw. W ocenie autorów dokumentu, prawo karne powinno odnosić się do przestępstw skierowanych przeciwko osobom, grupom osób lub mieniu, a także może do przestępstw skierowanych przeciwko „przestrzeniom, artefaktom, obiektom lub wydarzeniom związanym z osobami o cechach chronionych i grupami takich osób”.

 

– Dokonując oceny dokumentu przygotowanego przez Komitet Ministrów Rady Europy, należy zaznaczyć, iż sama definicja „przestępstwa z nienawiści” jest bardzo nieprecyzyjnie sformułowana. Warto także zwrócić uwagę na szereg rekomendacji, dotyczących szkolenia funkcjonariuszy policji, prokuratorów i sędziów czy przeglądania programów nauczania pod kątem szeroko rozumianej problematyki „przestępstw z nienawiści”. Istnieje bowiem duże ryzyko, iż takie szkolenia będą zabarwione ideologicznie – wskazuje Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

 

 

Czytaj więcej

Lekarka ścigana za krytykę restrykcji covidowych. Sąd umarza postępowanie
19 marca 2026

Lekarka ścigana za krytykę restrykcji covidowych. Sąd umarza postępowanie

Proces toczył się w związku z podpisaniem przez lekarkę listu…

Protestujący rolnik pozostanie na wolności. Sąd Apelacyjny podtrzymuje decyzję Sądu Okręgowego
17 marca 2026

Protestujący rolnik pozostanie na wolności. Sąd Apelacyjny podtrzymuje decyzję Sądu Okręgowego

Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie uwzględnił zażalenia prokuratora na postanowienie…

„Prawo międzynarodowe nie gwarantuje prawa do aborcji”. Głos Argentyny na forum ONZ
16 marca 2026

„Prawo międzynarodowe nie gwarantuje prawa do aborcji”. Głos Argentyny na forum ONZ

Przedstawiciele Argentyny wskazywali, że prawo międzynarodowe nie gwarantuje tzw. prawa do…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
13 marca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Instytut Ordo Iuris przekazał prezydentowi RP niemal 40 tys. podpisów…

212 tys. podpisów za ochroną dzieci przed pornografią trafi do kosza? Koalicja rządowa przeciwko projektowi
12 marca 2026

212 tys. podpisów za ochroną dzieci przed pornografią trafi do kosza? Koalicja rządowa przeciwko projektowi

Na wniosek Koalicji Obywatelskiej, posłowie sejmowych komisji nie dopuścili do…

Weto dla SAFE – 40 tys. podpisów trafiło do Kancelarii Prezydenta
12 marca 2026

Weto dla SAFE – 40 tys. podpisów trafiło do Kancelarii Prezydenta

W Pałacu Prezydenckim miało miejsce dziś rano spotkanie przedstawicieli Zarządu…

Dostęp do informacji publicznej – teoria i praktyka. Szkolenie Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris
10 marca 2026

Dostęp do informacji publicznej – teoria i praktyka. Szkolenie Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris

Władza, która wie, że jej działania są obserwowane i oceniane,…

Stanowisko Instytutu Ordo Iuris w sprawie trwającej procedury wyboru sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa
9 marca 2026

Stanowisko Instytutu Ordo Iuris w sprawie trwającej procedury wyboru sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa

Naród oczekuje od elit prawniczych i politycznych zakończenia wyniszczającego konfliktu….

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
6 marca 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Adw. Jerzy Kwaśniewski przekonuje, że uczestnictwo Polski w unijnym programie…