· Instytut Ordo Iuris reprezentuje rodziców z Grójca, wobec których prowadzone jest postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

· Czworo dzieci zostało umieszczonych w pieczy zastępczej na czas trwania postępowania, w związku z problemami wychowawczymi.

· Rodzice regularnie odwiedzają swoje dzieci, współpracują z nauczycielami i placówkami, w których one przebywają, poprawili swoje warunki bytowe.

· Dzieci cieszą się dobrą opinią wychowawców, robią postępy w nauce i zachowaniu.

· Mimo to, sąd nie zgodził się nawet na jednodniowe urlopowanie dzieci do domu rodzinnego.

· Sąd przeprowadził pierwszą rozprawę dopiero po roku trwania postępowania. Następna została wyznaczona za trzy miesiące.

 

Do Instytutu Ordo Iuris zgłosiła się rodzina z Grójca, wobec której prowadzone jest postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej. W ramach środków zabezpieczających, czwórka małoletnich dzieci została umieszczona w pieczy zastępczej na czas postępowania. Pomimo istnienia szeregu problemów wychowawczych i trudności w wypełnianiu zadań przez rodziców, prawnicy z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris doszli do przekonania, że umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej (także na czas trwającego postępowania) w tym przypadku stanowi zbyt daleką ingerencję w prawo rodziców do wychowania dzieci. Zdaniem prawników, rodzina potrzebuje wsparcia systemu socjalnego, np. w osobie asystenta rodziny.

 

Sprawa dotyczy rodziców czwórki dzieci. Już na samym początku prowadzonego postępowania, jeszcze przed pierwszym terminem rozprawy, sąd rodzinny zdecydował o umieszczeniu małoletnich (w trybie zabezpieczenia) w domu pomocy społecznej dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Wybór takiej placówki był uzasadniany faktem, że dzieci posiadają opóźnienia rozwojowe, w różnym stopniu zaawansowania.

 

Postępowanie zostało wszczęte na podstawie wniosku o wgląd w sytuację rodzinną dzieci, skierowanego z placówki edukacyjnej, do której małoletni uczęszczali. We wniosku o wgląd szkoła zarzuciła, że m.in. dzieci nie funkcjonują w szkole w sposób prawidłowy oraz są zaniedbane przez rodziców.

 

Twierdzenia szkoły są sprzeczne z opiniami z nowych szkół, do których zaczęły uczęszczać dzieci po odebraniu ich spod opieki rodziców. W opiniach sporządzonych na prośbę matki, nowe placówki edukacyjne przekazały przeciwne opinie, wskazując na postępy małoletnich i nie potwierdziły zarzutów formułowanych przez poprzednią szkołę, która zarzucała rodzicom brak współpracy. Odmiennie wypowiadali się na ich temat wychowawcy i nauczyciele z nowych szkół i DPS.

 

Rodzice, zadowoleni z jakości edukacji w nowych placówkach, byli zdecydowani pozostawić w nich swoje dzieci także po ich powrocie do domu rodzinnego. Nawiązali oni dobre relacje z nauczycielami i wychowawcami w nowych szkołach, z którymi pozostają w bieżącym, stałym kontakcie odnośnie postępów dzieci oraz zachowania.

 

Rodzice, chcąc zachować silne więzi ze swoimi dziećmi, odwiedzają je w każdym możliwym terminie. Powodowało to po ich stronie dodatkowe utrudnienia i koszty. Matka musiała zwolnić się z pracy. Rodzice musieli pokrywać także koszty dojazdów do placówek. Nie powstrzymało ich to jednak przed wizytami w placówce przy każdej okazji. Pomimo kilkukrotnych wniosków rodziców o możliwość urlopowania dzieci w okresie wakacyjnym, sąd w Grójcu nie przychylił się do żadnego z nich i nie pozwolił nawet na jednodniowy pobyt do domu rodzinnego.

 

Wraz z końcem roku szkolnego, sąd postanowił o przeniesieniu dzieci do placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego. Jako miejsce została wybrana placówka, która znajduje się w znacznie większej odległości od Grójca. Przeniesienie wiązało się z kolejną zmianą miejsca edukacji dzieci. Dodatkowo, rodzice nie mają bezpośredniego połączenia komunikacją publiczną, a nie posiadają auta, którym mogliby dojeżdżać na wizyty do dzieci. Spowodowało to kolejne utrudnienia w kontaktach z małoletnimi. Przy każdej wizycie dzieci okazują w stosunku do rodziców dużą tęsknotę i chcą jak najszybciej wrócić do domu.

 

Do zmiany placówki doszło pomimo tego, że, jak wskazywali prawnicy Ordo Iuris, będzie to sprzeczne z dobrem małoletnich dzieci, a także zdecydowanie utrudni kontakt z rodzicami. Z kolei w nowej placówce dzieci są zmuszone do funkcjonowania ze zdrowymi rówieśnikami. W związku z tym, prawnicy Ordo Iuris zaskarżyli to postanowienie. W złożonym zażaleniu przedstawili także dowody na znaczącą poprawę warunków bytowych w domu rodzinnym. W ocenie pełnomocników rodziny, zastosowany środek zabezpieczenia, w postaci umieszczenia małoletnich w pieczy zastępczej, od początku stanowił nieadekwatną ingerencję we władzę rodzicielską. Sąd Okręgowy w Radomiu, rozpoznający zażalenie, nie przychylił się do niego, utrzymując decyzję procesową sądu pierwszej instancji w mocy.

 

Pomimo szeregu trudności, rodzice nadal utrzymują regularny kontakt z dziećmi, odwiedzając je w każdym możliwym terminie oraz pozostając w stałym kontakcie telefonicznym. Nawiązali oni także współpracę z wychowawcami w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Na bieżąco interesują się sprawami swoich dzieci. Rodzice podjęli się także wspólnej terapii psychologicznej, która ma także pomóc im z przezwyciężeniem trudnych emocji związanych z odebraniem dzieci.

 

W sprawie, pomimo zastosowania najsurowszego środka zabezpieczającego, sąd przez rok nie przeprowadził rozprawy. Ta odbyła się dopiero 30 października. Kolejny termin został wyznaczony dopiero za 3 miesiące. Dodatkowo prawnicy z Ordo Iuris złożyli kolejne wnioski dowodowe potwierdzające znaczącą poprawę warunków i możliwość powrotu dzieci pod opiekę rodziców.

 

Czytaj więcej

Ochrona dzieci i młodzieży przed indoktrynacją niezgodna z prawem Unii Europejskiej – TSUE orzeka w sprawie Węgier
23 kwietnia 2026

Ochrona dzieci i młodzieży przed indoktrynacją niezgodna z prawem Unii Europejskiej – TSUE orzeka w sprawie Węgier

Wyrok stanowi kolejny przykład interpretowania Traktatów w lewicowo-liberalnym duchu oraz…

Ideologia ruchu LGBT wejdzie do urzędów? Tego chce Rada Europy
23 kwietnia 2026

Ideologia ruchu LGBT wejdzie do urzędów? Tego chce Rada Europy

Prowadzenie szkoleń opartych na ideologicznych poradnikach może uderzać w prawa…

„Olsztyn bez profanacji”: Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Narodowego Teatru im. Stefana Jaracza
22 kwietnia 2026

„Olsztyn bez profanacji”: Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Narodowego Teatru im. Stefana Jaracza

Po miesiącach oczekiwań prokuratura podjęła kroki w sprawie kontrowersyjnego spektaklu…

Ministerstwo Sprawiedliwości zgadza się z Ordo Iuris: ochrona dzieci przed pornografią wymaga definicji
22 kwietnia 2026

Ministerstwo Sprawiedliwości zgadza się z Ordo Iuris: ochrona dzieci przed pornografią wymaga definicji

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, że brak definicji pornografii „będzie skutkować ocennym…

Wiara, wierność i życie – podsumowanie pierwszej edycji „Czasu dla miłości”
21 kwietnia 2026

Wiara, wierność i życie – podsumowanie pierwszej edycji „Czasu dla miłości”

W ramach inicjatywy odbyły się m.in. konferencje, pokazy filmów i…

Pro-life dla nowego pokolenia – premiera filmu i debata o ochronie życia
21 kwietnia 2026

Pro-life dla nowego pokolenia – premiera filmu i debata o ochronie życia

Głównym bohaterem produkcji jest dr Bawer Aondo-Akaa. Znaczna część filmu…

„Znak sprzeciwu wobec podnoszących rękę na dzieci nienarodzone” – Narodowy Marsz Życia
20 kwietnia 2026

„Znak sprzeciwu wobec podnoszących rękę na dzieci nienarodzone” – Narodowy Marsz Życia

Przed Pałacem Prezydenckim uczestników wydarzenia przywitał Prezydent RP Karol Nawrocki.

Bez trwałych małżeństw nie będzie wzrostu dzietności – eksperci o kryzysie demograficznym
20 kwietnia 2026

Bez trwałych małżeństw nie będzie wzrostu dzietności – eksperci o kryzysie demograficznym

Podczas wydarzenia głos zabrali m.in. członkowie Rady Rodziny i Demografii…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
17 kwietnia 2026

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

W niedzielę w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia. Wydarzenie…

Grzywna za broszurę z 2004 r. o chrześcijańskiej wizji małżeństwa. Wyrok Sądu Najwyższego Finlandii
17 kwietnia 2026

Grzywna za broszurę z 2004 r. o chrześcijańskiej wizji małżeństwa. Wyrok Sądu Najwyższego Finlandii

Sąd Najwyższy Finlandii skazał polityk Päivi Räsänen na grzywnę w…