Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Apel o odrzucenie proaborcyjnych projektów – konferencja prasowa środowisk prolife

Data publikacji: 11.04.2024

Ordo Iuris

· W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektów ustaw mających zwiększyć prawną możliwość wykonywania aborcji.

· W związku z tym, środowiska prolife organizują szereg wydarzeń wzywających do ochrony ludzkiego życia.

· Przed Sejmem miała miejsce konferencja prasowa na ten temat, w której uczestniczyli działacze społeczni oraz przedstawiciele nauk prawnych i medycznych.

· Prelegenci przypomnieli o prawnych zasadach ochrony ludzkiego życia oraz wezwali do odrzucenia proaborcyjnych projektów w pierwszym czytaniu.

· Przez cały dzień przed Sejmem ustawiony jest dzwon „Głos Nienarodzonych”, w który może uderzyć każdy, kto chce zaapelować do polityków o opowiedzenie się po stronie ochrony życia.

· O 17 z Krakowskiego Przedmieścia wyruszy Marsz w Obronie Dzieci, który dotrze przed Sejm.

W Sejmie złożone zostały cztery projekty. Pierwszy – autorstwa Lewicy – zakłada legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. Taki postulat znajduje się również w projekcie Koalicji Obywatelskiej. Projekt ten zezwala też w niektórych przypadkach na aborcję w późniejszym terminie oraz zakłada przymuszenie placówek medycznych do przeprowadzania aborcji, jeśli podmiot jest związany umową z NFZ. Z kolei projekt Trzeciej Drogi domaga się odwrócenia skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., zakazującego aborcji eugenicznej. Oznaczałoby to przywrócenie tzw. kompromisu aborcyjnego. Autorzy projektu próbują przy tym wprowadzić możliwość wykonania aborcji ze względu na zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiety w ciąży. Inny projekt Lewicy ma nowelizować Kodeks karny poprzez częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z aborcją. Projekt zakłada całkowite przyzwolenie na zabicie dziecka do 12. tygodnia ciąży za zgodą kobiety oraz wyłączenie karalności aborcji za zgodą kobiety po 12. tygodniu ciąży w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby dziecka.

Do odrzucenia proaborcyjnych projektów w pierwszym czytaniu wezwali uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej przez Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny. Wydarzenie otworzył Marcin Perłowski, dyrektor Centrum.

- Gdybyśmy mieli uderzać w znajdujący się tutaj dzwon „Głos Nienarodzonych" co 10 sekund, to musielibyśmy tutaj stać 51 godzin i oddać tyle uderzeń. Byłoby to tyle dzieci, ile zostało zamordowanych od czasu tzw. kompromisu aborcyjnego. Ale nasz głos będzie głosem wiecznym, bo zawsze będziemy bronić nienarodzonych, nawet jeśli te zbrodnicze i mordercze ustawy zostaną przegłosowane – podkreślił.

Następnie głos zabrała r.pr. Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris. Wskazała ona na niezgodność z prawem proaborcyjnych projektów.

- Instytut Ordo Iuris poddał analizie prawnej wszystkie projekty złożone w Sejmie dotyczące legalizacji aborcji w Polsce. Efekt tych prac jest taki, że wszystkie projekty są rażąco niezgodne z Konstytucją RP oraz wiążącymi Polskę ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, przede wszystkim z Konwencją o prawach dziecka – zaznaczyła mec. Gęsiak.

Adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, zauważył natomiast, że projekty ustaw nie mogą sprzeciwiać się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.

- Żądamy odrzucenia w pierwszym czytaniu wszystkich projektów, nad którymi dzisiaj toczą się obrady. To nie jest kwestia jednego wyroku z 2020 r. To jest kwestia całej linii orzeczniczej, całej naszej tradycji ustrojowej i konstytucyjnej, która zostaje naruszona samym faktem obradowania nad ustawami niekonstytucyjnymi – wskazał prawnik.

To, w jak radykalny sposób procedowane projekty ustaw uderzają w ludzkie życie, podkreślił Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro – Prawo do Życia.

- To, co widzimy dzisiaj, tę brutalizację życia społecznego, to jest skutek pogardy dla najsłabszych. W Sejmie procedowane są ustawy o tym, w jaki sposób sprawniej zabijać dzieci. Te projekty w zadziwiający sposób współbrzmią z zaleceniami eksperta NSDAP z listopada 1939 r., który proponował taką politykę wobec ludności Polski: aborcja, rozwiązłość, antykoncepcja. I to widzimy dzisiaj w Sejmie – powiedział Mariusz Dzierżawski.

Sławomir Skiba, wiceprezes Stowarzyszenia im. ks. Piotra Skargi, zauważył natomiast, że projekty są sprzeczne ze stanem wiedzy naukowej.

- Dziś nikt nie ma wątpliwości, kiedy zaczyna się ludzkie życie. Dlatego apelujemy do posłów, aby odrzucili w I czytaniu wszystkie te projekty. Z pewnością za jakiś czas historia pokaże jak bardzo barbarzyńscy byli ci, którzy chcieli zabijać niewinnych w trosce o rzekomą wolność kobiety, wolność wyboru – zaznaczył.

Dr Kamila Majcher, ginekolog ze Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich, mówiła o negatywnym wpływie aborcji na psychikę kobiet, które się na nią zdecydowały.

- Apeluję dzisiaj do wszystkich, nie tylko katolików, apeluję do wszystkich ludzi. Macie swoje dzieci, widzicie, ile wam przyniosły radości, a ile jest traum matek, które wykonują ten straszny „zabieg” i później nie mogą sobie przez całe życie z tym poradzić. Mam mnóstwo takich pacjentek – zaznaczyła lekarka.

Głos zabrał także Bogdan Romaniuk, prezes Fundacji „Życiu Tak”. Opowiedział on o idei dzwonu „Głos Nienarodzonych”.

- Przeznaczeniem dzwonu jest upominanie się o życie, o wartość życia. Dzwon powstał w momencie, kiedy przeczytałem, że na świecie co roku 52 miliony dzieci mordowanych jest w wyniku aborcji. Jako Fundacja „Życiu Tak” chcieliśmy zwrócić na to uwagę wszystkich – wskazał.

Po konferencji zainaugurowano akcję „Dziecko ma swoje miejsce!”. Każdy obecny mógł podnieść figurkę nienarodzonego dziecka i umieścić ją w wózku.

Dziś mają miejsce także inne wydarzenia organizowane przez środowiska obrońców życia, m.in. Msza Święta i wiec. W Sejmie zostało również zorganizowane poświęcone tematowi aborcji posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II, w którym uczestniczył mec. Jerzy Kwaśniewski. Przedstawiciele Ordo Iuris są również obecni na Sali posiedzeń podczas pierwszego czytania projektów ustaw.  O 17 przed Pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpocznie się Marsz w Obronie Dzieci organizowany przez Fundację Pro – Prawo do Życia. Więcej na temat dzisiejszych wydarzeń.

 

 

 

Wspieram
Ochrona życia

20.05.2024

Doroczne spotkanie Komisji ONZ – genderowe i proaborcyjne postulaty zablokowane przez sprzeciw państw

· W Nowym Jorku miała miejsce 57. sesja Komisji ONZ ds. Ludności i Rozwoju.

Czytaj Więcej
Edukacja

17.05.2024

Czy wiesz czego będą uczyły się Twoje dzieci? Konferencja w Trzebnicy

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w podstawie programowej. Propozycje wywołują wiele kontrowersji. Temu zagadnieniu poświęcona będzie konferencja w Trzebnicy. W wydarzeniu wezmą udział r.pr. Marek Puzio z Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris i Marcin Perłowski - wiceprezes Ordo Iuris i dyrektor Centrum Życia i Rodziny

 

20 maja, godz. 17:30

Trzebnica, ul. Prusicka 12

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

17.05.2024

Imperium Europa czy Europa Narodów - panel Ordo Iuris na międzynarodowej konferencji

Telewizja Media Narodowe organizuje międzynarodową konferencję "Czy to koniec Europy jaką znamy?". Wydarzenie będzie dotyczyć przyszłości naszego kontynentu. W ramach tej konferencji Instytut Ordo Iuris prowadzi panel dyskusyjny pod tytułem "Imperium Europa czy Europa Narodów". Jego uczestnicy będą rozmawiać o reformie traktatów unijnych. 

Czytaj Więcej
Edukacja

14.05.2024

O. Jacek Woroniecki OP. Zakonnik, pedagog, myśliciel uniwersalny - konferencja Collegium Intermarium

18 maja przypada 75. rocznica śmierci sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego OP. Colllegium Intermarium przypomina tę wybitną postać dominikanina, pedagoga, myśliciela, drugiego rektora KUL, twórcy i budowniczego Instytutu Tomistycznego na warszawskim Służewiu. W auli uczelni odbędzie się dwudniowa konferencja naukowa z tej okazji (18-19 maja). 

STRONA WYDARZENIA - LINK

Czytaj Więcej