Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Ordo Iuris na konferencji CPAC w Budapeszcie

Data publikacji: 30.04.2024

Ordo Iuris

· W Budapeszcie miała miejsce międzynarodowa konferencja środowisk konserwatywnych – CPAC Hungary.  Wydarzenie zgromadziło polityków, ekspertów i przedstawicieli organizacji społecznych działających na kilku różnych kontynentach.

· Wśród uczestników byli m.in. premier Węgier Viktor Orban, były premier Polski Mateusz Morawiecki, lider hiszpańskiej partii VOX Santiago Abascal czy były senator i kandydat w prawyborach Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych Rick Santorum.

· Jednym z prelegentów był także prezes Instytutu Ordo Iuris adw. Jerzy Kwaśniewski, który wziął udział w debacie poświęconej ideologii gender.

· W trakcie konferencji przedstawiciele Ordo Iuris prezentowali publikacje i materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów Instytutu. Szczególną popularnością cieszyła się grafika prezentująca skutki zmian traktatowych, jakie obecnie trwają w Unii Europejskiej.

CPAC (Conservative Political Action Conference) to coroczna konferencja środowisk konserwatywnych, organizowana od 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Od 2022 roku swoją edycję wydarzenia, znaną jako CPAC Hungary organizuje węgierski think tank analityczny Centrum Praw Podstawowych (Center for Fundamental Rights/ Alapjogokért Központ).

W ramach tegorocznej, trzeciej edycji konferencji CPAC Hungary, głos zabrało wielu czołowych polityków i inne osoby związane ze środowiskami konserwatywnymi w Europie, obu Amerykach czy Australii. Nie zabrakło również polskich akcentów. W konferencji udział wzięli liczni politycy obozu Zjednoczonej Prawicy z byłym premierem Mateuszem Morawieckim na czele oraz przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych, w tym reprezentanci Instytutu Ordo Iuris.

Nagranie video dla uczestników konferencji przekazał byłby prezydent USA Donald Trump, który podziękował premierowi Viktorowi Orbanowi i zapowiedział, iż po spodziewanym ponownym wyborze na najwyższy urząd w państwie nadal będzie kontynuował współpracę z węgierskim politykiem. „Niedawno przemawiałem na CPAC-u w USA, a teraz mam zaszczyt przemawiać do tak wielu patriotów na Węgrzech, którzy z dumą walczą na frontach bitwy o ocalenie naszej zachodniej cywilizacji. Razem angażujemy się w heroiczną walkę o wyzwolenie naszych narodów od wszystkich złowrogich sił, które chcą je zniszczyć” - powiedział Trump.

Premier Viktor Orban w swoim wystąpieniu poruszył wiele wątków. Porównał on m.in. działania zachodnich liberałów do opresji, jakich w okresie komunizmu doznawali mieszkańcy Europy Środkowo - Wschodniej, przywołując za przykład niedawne działania władz Brukseli i tamtejszej policji wobec uczestników konserwatywnej konferencji National Conservatism czy problemy sądowe, z którymi w Stanach Zjednoczonych musi się mierzyć się Donald Trump. Dlatego też premier Orban stwierdził, iż „Węgry są konserwatywną wyspą na europejskim oceanie postępowych liberałów” a prawica musi wygrać nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na problem masowej imigracji oraz wpływ tego czynnika na stabilność i pokój w Europie. „Gdyby nie Viktor Orban i jego odważna polityka wobec imigrantów bylibyśmy pogrążeni w chaosie” - stwierdził. Były premier Polski przypomniał również o określonych zobowiązaniach państw członkowskich Unii Europejskiej w kontekście ochrony granic zewnętrznych. „Wierzymy w konserwatyzm jako koncepcję dla przyszłości, jako siłę napędową gospodarki. Wierzymy w obronę naszych wartości jako podstawę rozwoju i dobrej przyszłości Europy. Potrzebujemy odkryć na nowo konserwatyzm, bo jest bardzo potrzebny Europie” - powiedział Mateusz Morawiecki, przypominając w tym kontekście o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W jednej z głównych debat wziął udział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris. Adwokat, razem z Istvánem Kovácsem z Centrum Praw Podstawowych oraz Kimberly Fletcher, szefową stowarzyszenia Moms of America, dyskutował w panelu poświęconym ideologii gender. Poruszono tam m.in. kwestię różnych aspektów tego, jak chronić najważniejszą instytucję cywilizacji zachodu - rodzinę. Mec. Kwaśniewski wspomniał m.in. o działalności Centrum Interwencji Procesowej Instytutu w kontekście ochrony praw rodzin, rodziców i ich dzieci: „od lat jest to misja Ordo Iuris. Zapewniamy pomoc prawną rodzicom i rodzinom zagrożonym przez urzędy zajmujące się «ochroną dzieci» w całej Europie”.

Tematyka tegorocznej konferencji CPAC była bardzo szeroka i obejmowała wiele różnorodnych zagadnień, w tym m.in. kwestię suwerenności państw, obronę przed nielegalną imigracją czy ideologią gender. Rozmawiano również o najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego czy nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. Oprócz wspomnianych wyżej polityków i osobistości, w konferencji uczestniczyli m.in. Matt Schlapp, przewodniczący American Conservative Union, Jack Posobiec, amerykański konserwatywny dziennikarz polskiego pochodzenia, Tom van Grieken, przewodniczący flamandzkiej partii Vlaams Belang, Janez Janša, były premier Słowenii czy wreszcie Tony Abott, były premier Australii. Spośród polskich polityków, oprócz wspomnianego wcześniej Mateusza Morawieckiego, w CPAC uczestniczył również m.in. były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Nie zabrakło również wielu innych gości z obu Ameryk, Australii czy Azji.

W konferencji CPAC uczestniczyła delegacja Instytutu Ordo Iuris. Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyła się grafika, prezentująca wpływ obecnie procedowanych zmian traktatów unijnych na różne obszary suwerenności, jak również zaprezentowany w lutym raport „Po co nam suwerenność”.

„CPAC jest to spotkanie łączące różne nurty europejskiej - i nie tylko - prawicy, która pomimo wielu rozbieżności od trzech lat spotyka się w stolicy Węgier, by podkreślić swoje przywiązanie do wartości takich jak ojczyzna, rodzina czy suwerenność. Jest to szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę kontekst spotkania, czyli liczne zagrożenia i problemy, z którymi w ostatnich latach muszą mierzyć się europejskie narody - wśród nich wymienić możemy przede wszystkim nielegalną i niekontrolowaną imigrację, ataki na rodzinę i prawo do życia najbardziej bezbronnych - czyli dzieci nienarodzonych czy wreszcie obecnie procedowane zmiany unijnych traktatów, zagrażające suwerenności poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dlatego też obecność licznych polityków, jak i przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych pokazuje, że w Europie istnieje silna wola do walki o tradycyjne wartości i suwerenność narodów - wskazuje Patryk Ignaszczak z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Wspieram
Edukacja

17.05.2024

Czy wiesz czego będą uczyły się Twoje dzieci? Konferencja w Trzebnicy

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w podstawie programowej. Propozycje wywołują wiele kontrowersji. Temu zagadnieniu poświęcona będzie konferencja w Trzebnicy. W wydarzeniu wezmą udział r.pr. Marek Puzio z Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris i Marcin Perłowski - wiceprezes Ordo Iuris i dyrektor Centrum Życia i Rodziny

 

20 maja, godz. 17:30

Trzebnica, ul. Prusicka 12

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

17.05.2024

Imperium Europa czy Europa Narodów - panel Ordo Iuris na międzynarodowej konferencji

Telewizja Media Narodowe organizuje międzynarodową konferencję "Czy to koniec Europy jaką znamy?". Wydarzenie będzie dotyczyć przyszłości naszego kontynentu. W ramach tej konferencji Instytut Ordo Iuris prowadzi panel dyskusyjny pod tytułem "Imperium Europa czy Europa Narodów". Jego uczestnicy będą rozmawiać o reformie traktatów unijnych. 

Czytaj Więcej
Edukacja

14.05.2024

O. Jacek Woroniecki OP. Zakonnik, pedagog, myśliciel uniwersalny - konferencja Collegium Intermarium

18 maja przypada 75. rocznica śmierci sługi Bożego o. Jacka Woronieckiego OP. Colllegium Intermarium przypomina tę wybitną postać dominikanina, pedagoga, myśliciela, drugiego rektora KUL, twórcy i budowniczego Instytutu Tomistycznego na warszawskim Służewiu. W auli uczelni odbędzie się dwudniowa konferencja naukowa z tej okazji (18-19 maja). 

STRONA WYDARZENIA - LINK

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

29.04.2024

Ordo Iuris na konferencji „Biało-czerwoni. Wolni Polacy wobec zmian traktatowych Unii Europejskiej”

· W Warszawie miała miejsce całodniowa konferencja „Biało-czerwoni. Wolni Polacy wobec zmian traktatowych Unii Europejskiej”.

· W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris – adw. Jerzy Kwaśniewski, adw. Rafał Dorosiński i dr Jarosław Lindenberg.

· Uczestnikami konferencji byli też inni eksperci z różnych dziedzin – politologii, prawa, ekonomii, historii, energetyki czy rolnictwa.

Czytaj Więcej