Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Ordo Iuris w raporcie ILGA. Organizacja LGBT krytykuje inicjatywy chroniące rodzinę

Data publikacji: 31.05.2024

Adobe Stock

· ILGA-Europe opublikowała coroczny raport dotyczący dotyczący sytuacji prawnej „osób LGBTI” w Europie i Centralnej Azji w 2023 roku.

· Raportowi towarzyszy ranking pokazujący, w jakim stopniu państwa realizują postulaty ruchu LGBT.

· Zdaniem organizacji, Polska jest krajem Unii Europejskiej, który w najmniejszym stopniu przestrzega praw osób o skłonnościach homoseksualnych lub o zaburzeniach tożsamości płciowej.

· W raporcie wspomniane zostały działania Instytutu Ordo Iuris. ILGA negatywnie ocenia m.in. projekt ustawy zakazującej tzw. zmiany płci u nieletnich.

· Za naruszenie praw „osób LGBTI” uznano też brak możliwości zawarcia tzw. małżeństwa jednopłciowego czy adopcji dzieci przez takie pary, a także odmowę wpisania dwóch osób tej samej płci jako dwojga rodziców w dokumentach.

 

 

Według raportu, Polska w żadnym stopniu nie gwarantuje praw takich osób odnośnie kwestii związanych z rodziną, „integralnością interseksualną ciała” czy przeciwdziałaniem „mowie nienawiści i przestępstw z nienawiści”. Polska miałaby w znacznym zakresie naruszać także prawa w zakresie „równości i niedyskryminacji”, prawnego uznawania płci, działalności społecznej oraz azylu.

 

W ocenie ILGA-Europe, prawa „osób LGBTI” mają być naruszone przez brak możliwości zawarcia tzw. małżeństwa lub rejestrowanego konkubinatu jednopłciowego, adopcji dzieci przez pary homoseksualne czy zapłodnienia pozaustrojowego dla takich par lub dla osób samotnych. Organizacja krytykuje też m.in. brak prawodawstwa zwalczającego „mowę nienawiści” ze względu na „orientację seksualną” oraz „identyfikację płciową”. ILGA uważa też, że w Polsce istnieje prawo ograniczające „wolność ekspresji”, a w ostatnich 3 latach państwo stawiało przeszkody w organizowaniu wydarzeń publicznych. W opinii organizacji, w Polsce obrońcy „praw człowieka osób LGBTI” mogą czuć się zagrożeni. Polska miałaby też naruszać prawa osób proszących o azyl ze względu na „identyfikację płciową” czy „interseksualność”. ILGA negatywnie ocenia także istniejący w Polsce obowiązek uzyskania opinii medycznej na temat „nieuporządkowanej identyfikacji płciowej” przy procedurze tzw. zmiany płci.

 

Organizacja przedstawiła też sytuacje, które uznała za naruszenie praw „osób LGBTI” w Europie i Azji Środkowej, w tym w Polsce. Wśród wypowiedzi motywowanych uprzedzeniami umieszczono słowa Jarosława Kaczyńskiego, o tym, że propagowanie ideologicznych treści w szkołach może narazić uczniów na „praktyki, które z pewnością są dla nich szkodliwe” i może „spowodować poważne szkody w ich psychice”. ILGA wskazała również, że Komisja Europejska zamknęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie tzw. stref wolnych od LGBT. Za istniejące rzekomo „strefy” organizacja uznała m.in. gminy i powiaty, gdzie wprowadzono Samorządową Kartę Praw Rodzin, przygotowaną przy współudziale Ordo Iuris. Zdaniem autorów publikacji, życie w takich miejscach „szkodzi osobom LGBT”.

 

ILGA wspomina też o decyzji byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który orzekł przerwę w odbywaniu kary wobec Mariki – dziewczyny skazanej na 3 lata więzienia za próbę wyszarpania torby w barwach logotypu ruchu LGBT. Działaczka reprezentowana przez Instytut Ordo Iuris opuściła areszt na czas procedury ułaskawieniowej. W grudniu 2023 roku Marika została ułaskawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę. ILGA nazwała ją „neonazistowską organizatorką”.

 

Organizacja pisze też o zaproponowanym przez Jarosława Kaczyńskiego w maju 2023 r. projekcie ustawy „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”. Zdaniem ILGA, projekt miał być przygotowany „z inicjatywy Ordo Iuris”. Instytut został nazwany „skrajnie prawicową organizacją fundamentalistyczną”. Za naruszenie praw „osób LGBTI” uznano też odmowę wpisania osób tej samej płci do dokumentów dzieci jako dwojga rodziców. Do władz miało zgłosić się w tej sprawie 14 par jednopłciowych. 

 

Autorzy raportu negatywnie ocenili także skazanie dwóch działaczy na karę ograniczenia wolności za prezentowanie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą w barwach ruchu LGBT. ILGA-Europe krytykuje też skazanie Michała Sz., ps. „Margot” na prace społeczne za atak na ciężarówkę „fundamentalistów religijnych”. Aktywiści uszkodzili furgonetkę należącą do Fundacji Pro – Prawo do życia i brutalnie zaatakowali kierowcę pojazdu.

 

Organizacja po raz kolejny pisze też o Ordo Iuris, wskazując, że Instytut „ogłosił, że będzie dążyć do zakazania prawnego uznawania płci nieletnich”. ILGA wspomina tu o opublikowanym przez Ordo Iuris projekcie ustawy mającym na celu zakaz tzw. zmiany płci u dzieci. W raporcie zostały też przytoczone dwie inne organizacje chroniące życie i rodzinę. ILGA pisze o skazaniu Mariusza Dzierżawskiego – prezesa Fundacji Pro – prawo do życia, za „zniesławienie” polegające na prowadzeniu kampanii „Stop Pedofilii”. Organizacja zauważa, że wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i politycy PiS nazwali orzeczenie „represjami wobec przeciwników ideologii LGBT”. ILGA stwierdza też, że działacze Fundacji Życie i Rodzina mieli spalić kilka flag ruchu LGBT podczas jednej z manifestacji.

 

 

Wspieram

Genderowa strategia „równościowa” Rady Europy. Analiza Ordo Iuris

· Strategia Rady Europy dotycząca równości płci na lata 2024-2029 jest dokumentem programowym, który przedstawia plan i ramy działań na rzecz równości płci w Europie na okres sześciu lat.

Czytaj Więcej

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

· Wczoraj ulicami kilkunastu polskich miast przeszły Marsze dla Życia i Rodziny.

· Największa manifestacja miała miejsce w Warszawie.

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

14.06.2024

Kulminacja Marszów dla Życia i Rodziny już w tę niedzielę! Przybądź i stań po stronie rodziny

W imieniu Centrum Życia i Rodziny oraz Instytutu Ordo Iuris serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny, który już w najbliższą niedzielę 16 czerwca przejdzie ulicami Warszawy i 15 innych polskich miast. Demonstracja zjednoczenia wszystkich obrońców życia i rodziny w Polsce jest dziś kluczowa bardziej niż kiedykolwiek.

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

14.06.2024

Miniony tydzień w Ordo Iuris

· „Zjednoczeni dla Życia, Rodziny, Ojczyzny” – pod tym hasłem ulicami Warszawy w niedzielę przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. W ten piątek na placu Trzech Krzyży miała miejsce konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenie. W konferencji wzięli udział Marcin Perłowski, Monika Zając i Paweł Kwaśniak.

Czytaj Więcej