Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.
Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.
Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.
W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]
Data publikacji: 01.10.2024
· Środowiska proaborcyjne wciąż podejmują próby poszerzenia prawnego dostępu do aborcji w Polsce.
· W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego, wniesionym przez posłów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi po tym, jak wymaganego poparcia nie zdobył poprzedni projekt Lewicy.
· W nowym projekcie przewidziano liczne niezgodne z obowiązującą Konstytucją, ustawami i wiążącymi umowami międzynarodowymi rozwiązania, których celem jest istotne ograniczenie prawnej ochrony życia w fazie prenatalnej.
· Proponowane przepisy zakładają istotne złagodzenie odpowiedzialności karnej sprawców przestępstwa nielegalnej aborcji oraz pomocy i nakłaniania do nielegalnej aborcji skutkującej śmiercią kobiety, co pociągnęłoby za sobą obniżenie ochrony prawnej kobiet ciężarnych.
· Instytut Ordo Iuris przygotował opinię prawną na temat projektu i apeluje o jego odrzucenie już w pierwszym czytaniu.
W ostatnich dniach lipca do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie karnym, który powtarza rozwiązania zawarte w projekcie autorstwa Lewicy (druk sejmowy nr 176 z autopoprawką), odrzuconym przez Sejm w głosowaniu 12 lipca 2024 r. Projekt przewiduje szereg zmian w przepisach Kodeksu karnego dotyczących przerywania ciąży. Proponowane modyfikacje są niezgodne z obowiązującym standardem ochrony życia człowieka, wynikającym z Konstytucji RP, orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (w szczególności orzeczenia w sprawie K 26/96, które za niekonstytucyjny uznało przepis dopuszczający aborcję „ze względu na trudną sytuację materialną lub osobistą matki”) i Sądu Najwyższego, ustaw oraz umów międzynarodowych, w tym międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka. Zawarte w projekcie przepisy zmierzają do drastycznego obniżenia prawnej ochrony życia ludzkiego w fazie prenatalnej, w szczególności poprzez proponowane zniesienie odpowiedzialności karnej sprawców przestępstwa nielegalnej aborcji do końca 12. tygodnia ciąży. W świetle przepisów projektu, uchylenie odpowiedzialności karnej miałoby obejmować także obecnie uznawane za przestępstwa – pomoc kobiecie w nielegalnej aborcji, jak też nakłanianie jej do popełnienia tego czynu.
Autorzy projektu nie zatrzymują się jednak na postulacie ograniczania prawnej ochrony życia dzieci poczętych, lecz proponują również rozwiązania, zgodnie z którymi odpowiedzialności karnej mogliby uniknąć sprawcy przestępstwa nielegalnej aborcji (także pomocy i nakłaniania do niej), których działanie doprowadziło do śmierci kobiety ciężarnej. Całokształt projektowanych przepisów może wskazywać, że ich nadrzędnym celem nie jest ochrona kobiet – jak twierdzą autorzy projektu – lecz ochrona organizacji i aktywistów trudniących się nielegalnym rozprowadzaniem tabletek poronnych i popełniających przestępstwo udzielania pomocy w nielegalnej aborcji (art. 152 § 2 k.k.).
„Najbardziej szokuje fakt, że proponowany kształt przepisów ustawy karnej ma ograniczać odpowiedzialność za spowodowanie zgonu kobiety ciężarnej w wyniku przeprowadzonej nielegalnej aborcji, co tym bardziej dowodzi, że projektodawcy nie mają względu na dobro kobiet, które tak często podnoszą w publicznych wystąpieniach” – podsumowała r.pr. Katarzyna Gęsiak, dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.
Aby zatrzymać krwawą hekatombę dzieci nienarodzonych, prawnicy Ordo Iuris konsekwentnie dążą do ukarania aborcyjnych aktywistów. W ten sposób realnie chronimy życie poczętych Polaków, którzy wciąż będą ginąć, jeśli aborterzy pozostaną bezkarni.
• Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wcześniejszy wyrok skazujący za pomoc w aborcji farmakologicznej Justynę Wydrzyńską, znaną aktywistkę aborcyjną z tzw. Aborcyjnego Dream Teamu.
• Rada Regionalna Toskanii zaakceptowała obywatelski projekt ustawy, na mocy którego w tej części Włoch zostanie zalegalizowane „wspomagane samobójstwo”.
• W Polsce trwa dyskusja na temat terapii daremnej. W ostatnich dniach temat został poruszony m.in. przez posła Romana Fritza podczas posiedzenia Sejmu.