Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Klub zniesławił muzyków, którzy nie chcieli grać na „Tęczowym Weselu”

Data publikacji: 07.09.2021

Adobe Stock

• Zespół Recover miał wystąpić na imprezie o nazwie „Tęczowe Wesele” w poznańskim klubie HAH.

• Grupa odmówiła udziału w wydarzeniu, powołując się na chrześcijańskie przekonania swojego lidera i brak zgody na propagowanie zawierania związków jednopłciowych.

• W reakcji, klub opublikował fałszywe i zniesławiające informacje na temat jednego z członków zespołu. Ujawniona została też korespondencja między pracownikiem lokalu a muzykiem, zawierająca jego dane osobowe.

• Instytut Ordo Iuris kieruje w imieniu zespołu wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych, przeprosin i wpłaty zadośćuczynienia.

Po odmowie ze strony zespołu, klub umieścił na swoim profilu na Facebooku oświadczenie, w którym wyśmiał powód, z jakiego grupa nie chciała zagrać na wydarzeniu. Dodatkowo, podał nieprawdziwą informacje, jakoby przyczyną, dla której występ muzyków został odwołany było to, że „jednemu z członków zespołu we śnie ukazał się Pan Jezus i zabronił mu grać dla nas coverów Madonny”. Do oświadczenia załączona była prywatna korespondencja prowadzona przez lidera zespołu Recover z pracownikiem klubu, ujawniająca również imię i nazwisko muzyka.

Oświadczenie to zostało następnie powielone w wielu portalach informacyjnych. Powieliły je „Gazeta Wyborcza”, Onet oraz „Fakt”. W związku z zamieszczoną informacją, zespół spotkał się ogromną falą krytyki. Muzycy zaczęli otrzymywać obraźliwe maile oraz krzywdzące komentarze, zawierające zmanipulowane informacje, zarzucające im homofobię.

Zespół wydał swoje oświadczenie, w którym m.in. wskazał: „Jeżeli, ktoś czuł się urażony i odrzucony, to chciałbym sprostować. Nigdy nie miałem na myśli, że nie zagram dla osoby odmiennej orientacji seksualnej. Bywało już tak, że takie osoby się pojawiały i nikt z tego powodu nie przestawał grać. Nie chcemy jedynie popierać publicznie inicjatyw, w jakiejkolwiek formie, zawierania związków homoseksualnych. Są na rynku zespoły, które chętnie to zrobią i niech grają - nie musimy to być my”.

Muzycy wskazali, że nie odmówili udziału w imprezie ze względu na preferencje seksualne uczestników. Powodem było to, że lider zespołu nie chciał brać udziału w wydarzeniu popierającym zawieranie związków jednopłciowych. W związku z tym, Instytut Ordo Iuris objął pomocą prawną zespół Recover oraz ich lidera. Prawnicy w ich imieniu będą kierować do klubu HAH Poznań przedsądowe wezwania, w których będą domagać się usunięcia krzywdzącego wpisu, opublikowania przeprosin, a także zapłaty zadośćuczynienia.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wspomniane wpisy zostały opublikowane dopiero kilka dni po wymianie korespondencji z członkiem zespołu Recover. Miało to wywołać u czytelników nieprawdziwe wrażenie, że, rzekomo, grupa odwołała swój występ dzień przed koncertem, podczas gdy, w rzeczywistości, nie doszło nawet jeszcze do podpisania umowy.

„Treści zamieszczone na profilu facebookowym poznańskiego klubu HAH w sposób oczywisty naruszyły dobra osobiste zespołu Recover oraz ich lidera. Ich celem było podważenie dobrego imienia muzyków poprzez rozpowszechnianie fałszywych i zniesławiających twierdzeń dotyczących jednego z nich. Podkreślenia wymaga, że doszło również do naruszenia tajemnicy korespondencji, poprzez opublikowanie wiadomości od członka zespołu z podaniem jego danych osobowych w postaci imienia i nazwiska. Podane do publiczne wiadomości zostały także informacje ze sfery życia prywatnego, jakim jest wyznawana przez artystę religia”  - wskazuje adw. Magdalena Majkowska, zastępca dyrektora Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris.

Wspieram

Ordo Iuris odpowiada na zarzuty Komisji Europejskiej stającej po stronie ruchu LGBT

• Komisja Europejska skierowała szereg zarzutów przeciwko Polsce.

• W lutym 2021 r. KE zarzuciła rządowi polskiemu, że respektując autonomię samorządów, które przyjęły deklaracje ochrony rodzin przed zagrożeniami ze strony zideologizowanych ruchów LGBT, może dopuszczać się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Komisja wciąż używa przy tym fałszywego określenia „stref wolnych od (ideologii) LGBT”.

Czytaj Więcej
Wolności obywatelskie

13.09.2021

Arcybiskup ze Słowacji wyraża poparcie dla ks. prof. Dariusza Oko

• Arcybiskup Trnawy na Słowacji - Ján Orosch wyraził poparcie dla ks. prof. Dariusza Oko, skazanego za publikację artykułu naukowego dotyczącego tzw. lawendowej mafii w Kościele.

• Hierarcha podziękował polskiemu naukowcowi za pracę, która ma „przeciwstawić się temu programowi, który ma na celu zniszczenie chrześcijańskich korzeni naszej kultury”.

Czytaj Więcej

Konsultacje w sprawie uznawania homoadopcji. Krytyczne stanowisko Ordo Iuris przekazane KE

• Trwają konsultacje publiczne w sprawie zapowiedzianej w kwietniu przez Komisję Europejską inicjatywy ustawodawczej dotyczącej uznawania rodzicielstwa pomiędzy państwami członkowskimi.

Czytaj Więcej
Wolność Sumienia

18.08.2021

Sąd, który wcześniej skazał „Nergala” za znieważenie wizerunku Matki Boskiej, umarza postępowanie w jego sprawie

• Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie umorzył postępowanie w sprawie Adama D. „Nergala” nie dopatrując się w jego zachowaniu znamion czynu zabronionego.

• Sprawa dotyczy obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne zdeptanie wizerunku Matki Boskiej.

Czytaj Więcej