fbpx Opowiedzieli o tajnikach miejsca zbrodni | Ordo Iuris

Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Opowiedzieli o tajnikach miejsca zbrodni

Data publikacji: 08.07.2021

Adobe Stock

 

• Za nami dwa wydarzenia organizowane przez Collegium Intermarium – konkurs krasomówczy i spotkanie „Kulisy miejsca zbrodni”.

• Najlepszy z uczestników konkursu otrzymał możliwość bezpłatnego studiowania na uczelni.

• Podczas spotkania wybitni śledczy podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy na miejscu zabójstwa i z poszukiwania sprawców.

 

W konkursie wzięło udział 8 osób. Wcieliły się one w role obrońcy i prokuratora. Ich zadaniem było wygłoszenie mowy na podstawie otrzymanego wcześniej kazusu. Jury oceniało logikę uzasadnienia, jakość retoryki, sposób prezentacji, a także ogólne wrażenie z występu uczestnika. Zwycięzcą konkursu został p. Maciej Bukowicki.

 

- Na sali sądowej zwykle adwokaci są sprawniejsi retorycznie niż prokuratorzy. Mimo to, 98,5 procent spraw kończy się skazaniem. Uważam, że przyszli prawnicy powinni być szkoleni z retoryki i wystąpień publicznych. Dobrze, że Collegium Intermarium planuje takie zajęcia – podkreślił prokurator Jacek Skała, jeden z jurorów.

 

Po zakończeniu konkursu rozpoczęło się spotkanie „Kulisy miejsca zbrodni”. Jego gośćmi byli doświadczeni śledczy – Dariusz Loranty, Jacek Skała i Marek Pękała. Opowiedzieli oni o postępowaniu na miejscu zbrodni oraz o tym, co jest najistotniejsze w ustalaniu sprawcy.

 

Prokurator Jacek Skała to przewodniczący Związku Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej. Nadkomisarz Dariusz Loranty jest jednym z najsłynniejszych negocjatorów policyjnych i wykładowcą kilku uczelni. Natomiast Marek Pękała był zastępcą dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

 

Obydwa wydarzenia unaoczniały praktyczny aspekt prawa, jako że nauka stosowania prawa, a nie tylko przepisów leży u podstaw założenia Collegium Intermarium.

 

- Żeby zostać prawnikiem, gotowym do odczytywania norm prawnych a nie tylko przepisów, gotowym do stosowania norm prawnych i dbania o to by wymierzano sprawiedliwość, należy najpierw zrozumieć idee, które stoją za prawem, potem rzeczywiście zgłębić prawo stanowione, a na końcu zrozumieć jeszcze to o czym dzisiaj rozmawialiśmy, czyli jak to prawo wygląda w praktyce, jak ono jest stosowane, bo prawo nie istnieje poza realnym jego stosowaniem. Prawo urzeczywistnia się tam, gdzie jest przewlekane w konkretny czyn, w konkretne zastosowanie – podkreślał adwokat Jerzy Kwaśniewski podsumowując oba wydarzenia.

 

Za nami także dwa dni otwarte na uczelni. Wkrótce odbędą się kolejne wydarzenia dla chętnych do studiowania na Collegium Intermarium. Informacje na temat rekrutacji dostępne na stronie internetowej uczelni.

 

Wspieram

Forum Organizacji Prorodzinnych – wspólnie w obronie praw rodziny

· W siedzibie uczelni Collegium Intermarium w Warszawie zorganizowane zostało Forum Organizacji Prorodzinnych.

Czytaj Więcej
Edukacja

01.07.2022

Ordo Iuris złoży apelację od wyroku w sprawie z powództwa prof. Wojciecha Popiołka

· Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosił wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych z powództwa prof. Wojciecha Popiołka - Rzecznika Dyscyplinarnego Uniwersytetu Śląskiego, przeciwko Instytutowi Ordo Iuris.

Czytaj Więcej
Edukacja

21.06.2022

Polskie Uczelnie łączą siły. Nowe porozumienie z udziałem Collegium Intermarium

Rektorzy Collegium Intermarium i Akademii Zamojskiej podpisali w poniedziałek porozumienie o współpracy programowej.

Czytaj Więcej
Edukacja

08.06.2022

Collegium Intermarium nagrodzi młodych mówców 

· Już po raz drugi Collegium Intermarium organizuje dla licealistów Konkurs Krasomówczy „Obrońca i Prokurator” na najlepszą mowę końcową.

· Organizatorzy liczą przede wszystkim na udział tegorocznych maturzystów, dla których nagrodą główną jest bezpłatny indeks na studiowanie. 

· Wydarzenie odbędzie się 15 czerwca w siedzibie Uczelni.

Czytaj Więcej