Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life. Konstytucyjne wolności ważniejsze niż „dyskomfort”

Data publikacji: 07.01.2025

Adobe Stock

• Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia uniewinnił wolontariuszkę pro-life, która w maju 2023 r. zorganizowała na Krakowskim Przedmieściu zgromadzenie, podczas którego informowano o skutkach aborcji.

• Działaczka była obwiniona o wykroczenia z art. 51 i 141 Kodeksu wykroczeń, czyli zakłócanie porządku publicznego i wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym oraz umieszczanie nieprzyzwoitych treści w miejscu publicznym.

• Sąd stwierdził, że kampanie „Stop aborcji” i „Stop biznesowi śmierci” prowadzone w ramach legalnego, zarejestrowanego przez władze miasta zgromadzenia, nie wypełniają znamion tych wykroczeń.

• Pomocy prawnej wolontariuszce udzielił Instytut Ordo Iuris.

 

Sprawa dotyczyła zgromadzenia Fundacji Pro - Prawo do życia z maja 2023 r., które miało miejsce na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pikieta pro-life początkowo miała odbyć się w innym miejscu, jednak ze względu na bliskość innego zgromadzenia publicznego - organizowanego na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego koncertu w ramach Juwenaliów - miasto poprosiło organizatorkę o zmianę pierwotnego miejsca zgromadzenia, na co wolontariuszka się zgodziła.

Kampania antyaborcyjna nie spodobała się jednak jednemu z uczestników koncertu na Uniwersytecie. W drodze na teren UW zobaczył on zgromadzenie pro-life i postanowił zawiadomić organy ścigania o popełnieniu wykroczenia z art. 51 i 141 k.w. Jak wskazywał podczas procesu (działając jako oskarżyciel posiłkowy), w wyniku kontaktu z treściami pro-life „poczuł on dyskomfort”. Przeszkadzały mu także komunikaty emitowane podczas pikiety, które miały „zagłuszać koncert” odbywający się na terenie kampusu uniwersyteckiego. Jednocześnie, jak wynikło z zeznań, podczas spacerów po Krakowskim Przedmieściu był on świadkiem wielu różnych i głośnych wydarzeń. 

Mimo takiego stanu rzeczy, mężczyzna postanowił (obok m.in. Mai Staśko – kontrowersyjnej działaczki aborcyjnej) zawiadomić Policję o możliwości popełnienia wykroczeń przez wolontariuszkę pro-life. Stołeczni funkcjonariusze Policji, po przeprowadzeniu czynności skierowali do sądu wniosek o ukaranie, zarzucając wolontariuszce wypełnienie znamion wykroczeń z art. 51 i 141 k.w.

W toku procesu obwiniona i reprezentujący ją obrońcy z Instytutu Ordo Iuris, przedłożyli do akt postępowania obszerne wnioski dowodowe, wskazując na to, że w przestrzeni publicznej istnieje cała seria kampanii społecznych o wyrazistym i jednoznacznym przekazie, a wyeliminowanie jednego z głosów w tego rodzaju sporze poprzez inicjowanie i kierowanie wniosków o ukaranie do sądów, ma wyrugować z przestrzeni publicznej działalność wolontariuszy opowiadających się za prawną ochroną życia ludzkiego od momentu poczęcia. Takie działalnie byłoby z kolei pogwałceniem prawa do wolności zgromadzeń i wolności słowa uznanych w Konstytucji RP i szeregu aktów prawa międzynarodowego.

Sąd w swoim wyroku uznał wyższość praw podstawowych, w tym prawa do wolności słowa i wolności gromadzeń, nad „poczuciem dyskomfortu” jednego z przechodniów. W ustnych motywach sąd stwierdził także, że miasto, rejestrując zgromadzenie, nie miało jakichkolwiek obiekcji względem treści oraz przebiegu planowanej manifestacji. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Wspieram
Wolności obywatelskie

18.04.2025

25 tys. zł grzywny za używanie kamer samochodowych. Skutek uboczny obowiązujących od dziś przepisów

• Wiele wątpliwości wywołuje wchodzące dziś w życie rozporządzenie zakazujące fotografowania i filmowania „obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa”.

 

Czytaj Więcej
Ochrona życia

17.04.2025

Magdalena Majkowska: Zabójstwo, nie aborcja – sprawa Felka uśmierconego w Oleśnicy

• Nie milkną echa sprawy dziecka, które zostało zabite w 9 miesiącu ciąży w szpitalu w Oleśnicy.

• Jak podają media, chłopiec, cierpiący na łamliwość kości, był w stanie samodzielnie przeżyć poza organizmem matki.

Czytaj Więcej
Wolności obywatelskie

17.04.2025

Negocjacje traktatu pandemicznego zakończone. Za miesiąc głosowanie nad przyjęciem dokumentu

W ostatnich dniach miało miejsce kolejne i zarazem ostatnie spotkanie Międzyrządowego Organu Negocjacyjnego (INB), czyli specjalnego organu, który w ramach struktury Światowej Organizacji Zdrowia odpowiada za opracowanie tekstu tzw.

Czytaj Więcej
Wolności obywatelskie

16.04.2025

Prof. Anna Łabno: Suwerenna, niepodległa i demokratyczna. Fundamenty Rzeczypospolitej - cz. I

Konstytucja RP ustanawia pewien system wartości, na którym opiera się ustrój Polski. Aksjologię tę wyrażają zasady, które nie są w sposób bezpośredni unormowane w polskiej ustawie zasadniczej.

Czytaj Więcej