· Na jaką pomoc może liczyć kobieta w ciąży? Na to pytanie odpowiada raport przygotowany przez Ordo Iuris. W publikacji przeanalizowaliśmy działalność instytucji udzielających wsparcia matkom w ciąży i przedstawiliśmy rekomendacje dotyczące wymaganych zmian. Raport zaprezentowaliśmy podczas konferencji prasowej.

· Trybunał w Strasburgu nakazał Szwajcarii wypłatę odszkodowania dla grupy emerytek, które oskarżyły władze państwa o niewypełnianie zobowiązań klimatycznych, co miało narazić kobiety na utratę zdrowia. Wyrok został wydany, mimo że seniorki nie wykazały, jak konkretnie ich zdrowie doznało uszczerbku. Sprawę skomentował Patryk Ignaszczak z naszego Instytutu.

· Z nami szereg spraw, w których pomagaliśmy rodzinom skrzywdzonym przez różne instytucje, w tym przez zagraniczne urzędy do spraw dzieci. Adw. Magdalena Majkowska podsumowuje ostatnie działania w tym obszarze.

· W Unii Europejskiej pojawiają się inicjatywy mające na celu finansowanie aborcji w krajach członkowskich oraz wycofanie wsparcia finansowego dla organizacji pro-life. Julia Książek przypomina w komentarzu, że Unia nie ma kompetencji do ingerowania w politykę państw w zakresie ochrony życia.

· Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły dyrektywę dotyczącą zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W dokumencie znalazły się ideologiczne odniesienia m.in. do tzw. praw reprodukcyjnych i seksualnych. Zrezygnowano natomiast z niektórych budzących wątpliwości zapisów, np. z kontrowersyjnej definicji gwałtu. Wcześniej przekazaliśmy eurodeputowanym memorandum na temat projektu dyrektywy.

· W czwartek, po ponad 5 latach od zarzuconych jej czynów, Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego odstąpiła od wymierzenia kary wobec prof. Ewy Budzyńskiej w sprawie wytoczonej przez Uniwersytet Śląski. Uznała ją jednak za winną zarzucanych czynów z zakresu „mowy nienawiści”. Ordo Iuris złoży apelację od tego orzeczenia.

· Przed Kancelarią Prezydenta RP miała miejsce konferencja prasowa Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. Zrzesza ona ponad 60 organizacji sprzeciwiających się szkodliwym zmianom w systemie oświaty, m.in. modyfikacji podstawy programowej. W konferencji wziął udział mec. Marek Puzio z Ordo Iuris.

· Za nami kolejne spotkania z ekspertami Ordo Iuris, które przyciągnęły licznych słuchaczy. Prezes Jerzy Kwaśniewski gościł w Nowym Sączu i Krakowie, gdzie opowiadał o możliwych konsekwencjach reformy unijnych traktatów. Natomiast dr Łukasz Bernaciński z Zarządu Instytutu przedstawił w Łodzi propozycje dotyczące zmian w finansowaniu Kościoła w Polsce.

· Niedawno obchodziliśmy 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Mec. Jerzy Kwaśniewski podsumowuje okres polskiego członkostwa w UE i wskazuje na zagrożenia dla polskiej suwerenności związane z działaniami brukselskich urzędników.

· Czy radykalna proaborcyjna polityka będzie korzystna dla Donalda Tuska? Tę kwestie w swoim artykule rozważa Dominik Zdort. Wskazuje też na wartość konsekwentnego nacisku społecznego w dziedzinie ochrony życia.

· Opublikowaliśmy kolejny tekst z cyklu „Polityka Unii Europejskiej a sprawy polskie”, w ramach którego analizy przygotowują eksperci Ośrodka Analiz Cegielskiego. Damian Adamus przedstawia strategiczne znaczenie terminala kontenerowego w Świnoujściu.

W najbliższych dniach czekają nas kolejne ważne wydarzenia.

W czwartek, 16 maja, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie (ul. Foksal 3/5) odbędzie się debata pt. „Jaka Polska w jakiej Europie? Różne wizje Europy. Różne pomysły na Unię”. Spotkanie organizujemy wraz z publicystą Witoldem Gadowskim. W wydarzeniu wezmą udział adw. Jerzy Kwaśniewski, Witold Gadowski oraz posłowie – Krzysztof Bosak i Sebastian Kaleta. Dyskusję poprowadzi publicysta Olivier Bault. Debata rozpocznie się o 18:00.

Z kolei 20 maja organizujemy jeden z paneli w ramach konferencji „Czy to koniec Europy jaką znamy? European Conservative Future”. Wydarzenie odbędzie się również w siedzibie SDP. Początek naszego panelu o 11:00. W dyskusji weźmie udział mec. Jerzy Kwaśniewski i zagraniczni goście. Całość konferencji organizują Media Narodowe.

Podsumowanie poprzedniego tygodnia – LINK

Czytaj więcej

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
5 grudnia 2025

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Rafał Dorosiński z Zarządu Ordo Iuris został powołany w skład…

Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny z wizytą u Polaków na Litwie
4 grudnia 2025

Instytut Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny z wizytą u Polaków na Litwie

Przedstawiciele Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Centrum…

Łukasz Bernaciński z Ordo Iuris na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego
3 grudnia 2025

Łukasz Bernaciński z Ordo Iuris na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent wskazał, że „od czasu wyborów parlamentarnych w 2023 roku…

Rafał Dorosiński z Ordo Iuris członkiem prezydenckiej Rady Rodziny i Demografii
3 grudnia 2025

Rafał Dorosiński z Ordo Iuris członkiem prezydenckiej Rady Rodziny i Demografii

Rada będzie się zajmować analizowaniem uwarunkowań dotyczących życia polskich rodzin…

Europosłowie debatują o finansowaniu aborcji. Ordo Iuris przypomina o ochronie życia
2 grudnia 2025

Europosłowie debatują o finansowaniu aborcji. Ordo Iuris przypomina o ochronie życia

Memorandum Ordo Iuris miało na celu zwrócenie uwagi na potencjalne…

NSA: Strefa Czystego Transportu w Krakowie ingeruje w wolności konstytucyjne. Sprawa przekazana do ponownego rozpoznania
2 grudnia 2025

NSA: Strefa Czystego Transportu w Krakowie ingeruje w wolności konstytucyjne. Sprawa przekazana do ponownego rozpoznania

NSA podkreślił, że wprowadzenie tego rodzaju strefy dalece ingeruje w…

Rzekome wykroczenia drogowe pretekstem do skazania działacza prolife. Ordo Iuris składa apelację
1 grudnia 2025

Rzekome wykroczenia drogowe pretekstem do skazania działacza prolife. Ordo Iuris składa apelację

Wolontariusz, w trakcie odbywającej się w Katowicach manifestacji ruchu LGBT,…

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny
28 listopada 2025

Miniony tydzień w Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska musi respektować zawarte…

Aborcja eugeniczna dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Opinia Ordo Iuris dla ONZ
28 listopada 2025

Aborcja eugeniczna dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Opinia Ordo Iuris dla ONZ

Instytut rekomenduje Komitetowi, aby w przygotowywanych wytycznych wyraźnie potępił praktykę…

W obronie rodziny i prawa naturalnego – Ordo Iuris na VI Zgromadzeniu Forum Organizacji Katolickich w Rzymie
28 listopada 2025

W obronie rodziny i prawa naturalnego – Ordo Iuris na VI Zgromadzeniu Forum Organizacji Katolickich w Rzymie

W stanowiskach Ordo Iuris podkreślono rolę rodziny jako fundamentu społecznego…