Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Miniony tydzień w Ordo Iuris

Data publikacji: 07.06.2024

Adobe Stock

· Nie milkną echa wydania przez Rafała Trzaskowskiego zarządzenia o zakazie eksponowania krzyży w warszawskich urzędach. Motywy tej decyzji analizuje Dominik Zdort.

· Warszawski ratusz odpowiedział na szereg skarg na decyzję prezydenta, które trafiały do ratusza. Okazało się, że zarządzenie napisała fundacja Instytut Miast Praw Człowieka, w skład której wchodzi była pełnomocniczka Rafała Trzaskowskiego oraz aktywistki LGBT. Miesiąc przed ogłoszeniem konkursu, organizacja zmieniła statut, tak aby mogła ubiegać się o realizację zadania. Fundacja otrzymała za napisanie zarządzenia niemal 130 tys. zł.

· Najwyżsi urzędnicy UE postanowili zaingerować w polskie wybory. Zapowiedzieli zamknięcie wobec Polski procedury naruszenia praworządności – słynnego „artykułu 7”, udzielając wsparcia rządowi Donalda Tuska. Jak wygląda Polska po „odzyskaniu praworządności” – opisuje w skrócie adw. Jerzy Kwaśniewski.

· W odpowiedzi na nasz wniosek o dostęp do informacji publicznej, Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło Plan Działań, który miał być dokumentem decydującym o zamknięciu przez Komisję Europejską procedury naruszeniowej wobec Polski. Ten dokument jest zaskakująco krótki i ogólnikowy, co zdaje się potwierdzać tezę o stronniczości Komisji Europejskiej.

· Jak Polska przeciwdziała handlowi ludźmi? Instytut Ordo Iuris przekazał Specjalnemu Sprawozdawcy ONZ opinię na temat realizacji przez Polskę Krajowego Planu Działania dotyczącego walki z tym procederem.

· Trwa dyskusja na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. O potencjalnym wpływie takiej inwestycji na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju pisze Piotr Głowacki w kolejnym tekście z cyklu „Polityka Unii Europejskiej a sprawy polskie”.

· Posłowie Konfederacji, na czele z Kariną Bosak, złożyli w Sejmie projekt ustawy zakładający wydłużenie urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków. Adw. Nikodem Bernaciak wskazuje, że projekt ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą ochrony macierzyństwa.

· Haska Konferencja Prawa Prywatnego Międzynarodowego po raz drugi zorganizowała spotkanie Grupy Roboczej ds. rodzicielstwa i macierzyństwa zastępczego. Gremium ma na celu walkę z procederem surogacji. Grupie nie udało się jednak przedstawić wstępnej wersji traktatu w tej sprawie. Temat opisuje Julia Książek.

· Z początkiem czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia umożliwiające zrywanie przez NFZ kontraktów ze szpitalami, w których nie jest możliwe dokonywanie aborcji, ze względu na fakt, że wszyscy lekarze powołali się na klauzulę sumienia. Sprawę analizuje dr Bartosz Zalewski.

· Europejski Panel Obywatelski do spraw przeciwdziałania nienawiści ogłosił swoje rekomendacje przygotowane w celu zwalczania tego zjawiska. W ocenie autorów zaleceń, na „mowę nienawiści” i przestępstwa z nienawiści najbardziej narażone mają być osoby identyfikujące się z ruchem LGBT czy społeczność żydowska i muzułmańska. Sprawę komentuje Patryk Ignaszczak.

· W niedzielę zdecydujemy o przyszłości Unii Europejskiej. Przypominamy najnowsze działania Ordo Iuris w obronie suwerenności.

 

 

W nadchodzącym tygodniu czekają nas kolejne ważne wydarzenia.

 

· Dziś we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z adw. Jerzym Kwaśniewskim z cyklu „Europejski rozbiór Polski”. Początek o godz. 18:00.

· W weekend w Gdańsku będzie miała miejsce 14. konferencja naukowa „Zagrożenia osobowości młodego człowieka na początku XXI w.”. W niedzielę swoje wystąpienie wygłosi mec. Katarzyna Gęsiak.

· W środę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa „Klauzula sumienia dla wszystkich?”. Wśród prelegentów będą dr. Łukasz Bernaciński i mec. Katarzyna Gęsiak.

· W kolejną niedzielę (16 czerwca) ulicami Warszawy wyruszy Marsz dla Życia i Rodziny. Manifestację poprzedzi Msza Święta o godz. 11:30 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Po jej zakończeniu (ok. 12:30) rozpocznie się Marsz, który zakończy się na placu przy Belwederze.

 

Przeczytaj poprzednie podsumowanie - LINK

 

Wspieram
Działalność Instytutu

18.06.2024

„Prawa człowieka po stronie życia? Prawa człowieka po stronie rodziny?" - spotkanie z mec. Magdaleną Majkowską w Zamościu

W kościele św. Katarzyny w Zamościu odbędzie się spotkanie z cyklu "Akademia Zamojska dla Rodziny". Wykład pt. „Prawa człowieka po stronie życia? Prawa człowieka po stronie rodziny?" wygłosi adw. Magdalena Majkowska z Zarządu Ordo Iuris. Spotkanie organizuje Akademia Zamojska i Duszpasterstwo Rodzin.

19 czerwca

17:00 - Msza Święta

18:00 - wykład

Parafia św. Katarzyny - plac Jaroszewicza 1

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

18.06.2024

UJAWNIAMY! „Tajemnice Ordo Iuris”

· Po wyborach 2023 roku Instytut Ordo Iuris zajął w wielu obszarach debaty publicznej miejsce głównego krytyka radykalnych rządowych posunięć zagrażających ładowi konstytucyjnemu, uderzających w prawne gwarancje ochrony życia, rodziny, wolności i suwerenności.

· Nowa rola Instytutu Ordo Iuris prowokuje kolejne fale ataków ze strony liberalnych polityków oraz związanych z nimi mediów i lewicowych aktywistów.

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

17.06.2024

„Wobec sprawców kryzysu konstytucyjnego zostaną wyciągnięte konsekwencje” – deklaracja środowisk prawniczych

· W auli Collegium Intermarium miało miejsce spotkanie przedstawicieli środowisk prawniczych, którego uczestnicy przyjęli deklarację porozumienia.

· Jej sygnatariusze sprzeciwiają się lekceważeniu przez obecną władzę zasad ustrojowych Rzeczypospolitej, poprzez m.in. kwestionowanie niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów czy przejmowanie prokuratur i mediów publicznych.

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

14.06.2024

Kulminacja Marszów dla Życia i Rodziny już w tę niedzielę! Przybądź i stań po stronie rodziny

W imieniu Centrum Życia i Rodziny oraz Instytutu Ordo Iuris serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny, który już w najbliższą niedzielę 16 czerwca przejdzie ulicami Warszawy i 15 innych polskich miast. Demonstracja zjednoczenia wszystkich obrońców życia i rodziny w Polsce jest dziś kluczowa bardziej niż kiedykolwiek.

Czytaj Więcej