Informujemy, że Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane przez Fundację Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą w Warszawie przy ul. Zielnej 39, kod pocztowy 00-108 (administrator danych) w ramach utrzymywania stałego kontaktu z naszą Fundacją w związku z jej celami statutowymi, w szczególności poprzez informowanie o organizowanych akcjach społecznych. Podstawę prawną przetwarzania danych osobowych stanowi art. 6 ust. 1 lit. f rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Podanie danych jest dobrowolne, niemniej bez ich wskazania nie jest możliwa realizacja usługi newslettera. Informujemy, że przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Korzystanie z newslettera jest bezterminowe. W każdej chwili przysługuje Pani/Panu prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. W takim przypadku dane wprowadzone przez Pana/Panią w procesie rejestracji zostaną usunięte niezwłocznie po upływie okresu przedawnienia ewentualnych roszczeń i uprawnień przewidzianego w Kodeksie cywilnym.

Do Pani/Pana danych osobowych mogą mieć również dostęp podmioty świadczące na naszą rzecz usługi w szczególności hostingowe, informatyczne, drukarskie, wysyłkowe, płatnicze. prawnicze, księgowe, kadrowe.

Podane dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Jednak decyzje dotyczące indywidualnej osoby, związane z tym przetwarzaniem nie będą zautomatyzowane.

W razie jakichkolwiek żądań, pytań lub wątpliwości co do przetwarzania Pani/Pana danych osobowych prosimy o kontakt z wyznaczonym przez nas Inspektorem Ochrony Danych pisząc na adres siedziby Fundacji: ul. Zielna 39, 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Inspektor Ochrony Danych” lub na adres poczty elektronicznej [email protected]

Przejdź do treści
PL | EN
Facebook Twitter Youtube

Miniony tydzień w Ordo Iuris

Data publikacji: 17.05.2024

Adobe Stock

· W Sejmie RP miało miejsce wysłuchanie publiczne dotyczące projektów ustaw mających zwiększyć prawną możliwość przeprowadzania aborcji. W dyskusji wzięła udział mec Katarzyna Gęsiak z Ordo Iuris i Aleksandra Gajek z Centrum Życia i Rodziny.

· W ostatnich tygodniach weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia umożliwiające sprzedaż osobom od 15 roku życia tabletek „dzień po”. Po publikacji analizy Instytutu Ordo Iuris, rozporządzenie zostało nieznacznie zmodyfikowane. Mec. Katarzyna Gęsiak wskazuje jednak, że dalej pozostaje ono bezprawne.

· Rafał Trzaskowski zapowiedział usunięcie krzyży z urzędów w Warszawie. Uruchomiliśmy petycję, poprzez którą można wyrazić sprzeciw wobec działań prezydenta stolicy. Apel jest dostępny na stronie niezdejmujkrzyza.pl. Zachęcamy też do składania w tej sprawie do Urzędu Miasta skargi i wniosku o dostęp do informacji publicznej. Nasi prawnicy złożyli również zawiadomienie do prokuratury, w związku z działaniami Rafała Trzaskowskiego.

· Jak reagować, gdy klimatystyczna chuliganeria blokuje nam drogę? Łukasz Warzecha punktuje bezprawne działania aktywistów klimatycznych.

· Temu zagadnieniu poświęcony jest też opublikowany w tym tygodniu poradnik przygotowany przez prawników z Centrum Interwencji Procesowej. Publikacja wyjaśnia, co możemy zrobić, gdy jesteśmy świadkami np. blokowania drogi, niszczenia zabytków czy zakłócania publicznych wydarzeń przez „klimatystów”.

· Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkołach. Zmiany doprowadzą do dyskryminacji uczniów i fali zwolnień katechetów. Przenalizowaliśmy projekt opublikowany przez MEN.

· Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Neilowi Datcie – belgijskiemu aktywiście, który naruszył dobra osobiste Instytutu. Z procesu, którego przedmiotem były konkretne wypowiedzi na temat Ordo Iuris, Datta i jego pełnomocnik próbowali uczynić ogólny sąd nad działalnością naszej fundacji. Złożymy apelację w tej sprawie.

· Komisja Europejska ogłosiła zamknięcie tzw. procedury naruszeniowej wobec Polski. Stało się tak, mimo że obecny rząd nie podjął żadnych istotnych działań legislacyjnych zmierzających do „przywracania praworządności”. Sprawę komentuje Patryk Ignaszczak.

· Pakt migracyjny ostatecznie przyjęty przez Radę Unii Europejskiej. Na zagrożenia związane z wdrożeniem tego pakietu przepisów wskazuje Patryk Ignaszczak.

· Międzyrządowy Organ Negocjacyjny WHO opublikował kolejny projekt tzw. traktatu antypandemicznego. W dokumencie potwierdzono zapis o suwerenności krajów członkowskich w zakresie zdrowia publicznego. Projekt przeanalizował Patryk Ignaszczak.

· Opublikowaliśmy kolejny tekst z cyklu „Polityka Unii Europejskiej a sprawy polskie”. Nad unijnymi strategiami centralizacji, na przykładzie unii bankowej, pochylił się Piotr Głowacki, ekspert Ośrodka Analiz Cegielskiego.

· W kolejnym artykule z cyklu „Polityka Unii Europejskiej a sprawy polskie”, Konrad Bonisławski, ekspert Ośrodka Analiz Cegielskiego, podkreśla znaczenie Via Carpatia – szlaku komunikacyjnego strategicznego dla państw naszego regionu. 

· Dlaczego Fundusz Kościelny powinien zostać zniszczony, a nie zostanie? Na to pytanie odpowiedział dr Łukasz Bernaciński z Zarządu Ordo Iuris. Wykład zorganizowany przez Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego miał miejsce w Krakowie.

· Jaka Polska w jakiej Europie? O wizjach Europy i pomysłach na Unię dyskutowali uczestnicy zorganizowanej przez nas debaty. W warszawskim Domu Dziennikarza spotkali się mec. Jerzy Kwaśniewski, red. Witold Gadowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i poseł Sebastian Kaleta. Dyskusję prowadził Olivier Bault.

· W Belwederze miało miejsce posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Wydarzenie nosiło tytuł „Polski głos o zmianach w UE. Stanowisko w przededniu polskiej prezydencji - edukacja”. W spotkaniu uczestniczył prezes Jerzy Kwaśniewski.

· Mimo przeszkód, nie ustajemy w walce o ochronę życia. O decyzjach ministra Bartłomieja Sienkiewicza uderzających w organizacje pro-life i naszej odpowiedzi na te działania, w kolejnym materiale z cyklu „Cywilizacja życia” mówił dr Bawer Aondo-Akaa.

· Prof. David Engels, belgijski specjalista w dziedzinie starożytnego Rzymu, w rozmowie z Olivierem Bault z Instytutu Ordo Iuris, opisuje zaskakujące podobieństwa między procesami zachodzącymi w dzisiejszej Unii Europejskiej, a tym, co działo się w schyłkowym okresie Republiki Rzymskiej. Naukowiec wskazuje na zjawiska takie, jak masowa imigracja, spadek dzietności czy upadek obyczajów i religijności.

 

 

W najbliższych dniach czekają nas kolejne ważne wydarzenia.

 

· Już dziś o 20:00 rozpocznie się szkolenie online, podczas którego eksperci Centrum Interwencji Procesowej opowiedzą o tym, jak radzić sobie w sytuacji łamania prawa przez aktywistów klimatycznych.

· W sobotę i niedzielę na Collegium Intermarium odbędzie się konferencja pt. „O. Jacek Woroniecki OP. Zakonnik, pedagog, myśliciel uniwersalny”. Wydarzenie ma związek z 75. rocznicą śmierci tego wybitnego filozofa i teologa.

· W poniedziałek telewizja Media Narodowe organizuje międzynarodową konferencję pt. „Czy to koniec Europy jaką znamy?”. Jeden z paneli poprowadzi Instytut Ordo Iuris. W dyskusji weźmie udział prezes Jerzy Kwaśniewski oraz goście z Hiszpanii, Włoch i Francji.

· Czy wiesz, czego będą uczyły się Twoje dzieci? Konferencja pod tym tytułem odbędzie się w poniedziałek w Trzebnicy. Wydarzenie będzie poświęcone zmianom w systemie oświaty. Uczestnikami konferencji będą Marcin Perłowski – wiceprezes Ordo Iuris i dyrektor Centrum Życia i Rodziny oraz mec. Marek Puzio – starszy analityk Centrum Badań i Analiz.

· W najbliższy wtorek Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski organizuje szkolenie online dotyczące uwarunkowań prawnych związanych z rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącego sprzedaży tabletek „dzień po”. Wydarzenie skierowane jest do farmaceutów. Szkolenie poprowadzi mec. Katarzyna Gęsiak.

 

Podsumowanie poprzedniego tygodnia - LINK

 

Bądź na bieżąco! Zapisz się - LINK

 

Wspieram
Działalność Instytutu

18.06.2024

„Prawa człowieka po stronie życia? Prawa człowieka po stronie rodziny?" - spotkanie z mec. Magdaleną Majkowską w Zamościu

W kościele św. Katarzyny w Zamościu odbędzie się spotkanie z cyklu "Akademia Zamojska dla Rodziny". Wykład pt. „Prawa człowieka po stronie życia? Prawa człowieka po stronie rodziny?" wygłosi adw. Magdalena Majkowska z Zarządu Ordo Iuris. Spotkanie organizuje Akademia Zamojska i Duszpasterstwo Rodzin.

19 czerwca

17:00 - Msza Święta

18:00 - wykład

Parafia św. Katarzyny - plac Jaroszewicza 1

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

18.06.2024

UJAWNIAMY! „Tajemnice Ordo Iuris”

· Po wyborach 2023 roku Instytut Ordo Iuris zajął w wielu obszarach debaty publicznej miejsce głównego krytyka radykalnych rządowych posunięć zagrażających ładowi konstytucyjnemu, uderzających w prawne gwarancje ochrony życia, rodziny, wolności i suwerenności.

· Nowa rola Instytutu Ordo Iuris prowokuje kolejne fale ataków ze strony liberalnych polityków oraz związanych z nimi mediów i lewicowych aktywistów.

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

17.06.2024

„Wobec sprawców kryzysu konstytucyjnego zostaną wyciągnięte konsekwencje” – deklaracja środowisk prawniczych

· W auli Collegium Intermarium miało miejsce spotkanie przedstawicieli środowisk prawniczych, którego uczestnicy przyjęli deklarację porozumienia.

· Jej sygnatariusze sprzeciwiają się lekceważeniu przez obecną władzę zasad ustrojowych Rzeczypospolitej, poprzez m.in. kwestionowanie niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów czy przejmowanie prokuratur i mediów publicznych.

Czytaj Więcej
Działalność Instytutu

14.06.2024

Kulminacja Marszów dla Życia i Rodziny już w tę niedzielę! Przybądź i stań po stronie rodziny

W imieniu Centrum Życia i Rodziny oraz Instytutu Ordo Iuris serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny, który już w najbliższą niedzielę 16 czerwca przejdzie ulicami Warszawy i 15 innych polskich miast. Demonstracja zjednoczenia wszystkich obrońców życia i rodziny w Polsce jest dziś kluczowa bardziej niż kiedykolwiek.

Czytaj Więcej